6 földönkívüli világot fedeztek fel: óriási bejelentéseket tettek. Megvannak a Föld “ikertestvérei” és élet is lehet rajtuk
Óriási felfedezést és bejelentést tettek.
Jelenleg is zajlik ezeknek a bolygóknak a megfigyelése hogy végőső bizonyítékokat gyűjtsenek azzal kapcsolatban, hogy valóban élnek-e rajtuk mások is.
Proxima Centauri b
A Proxima Centauri b mindössze négy fényévre található a Földtől, így a NASA szerint ez a Földhöz legközelebbi ismert exobolygó.
A 2016-ban felfedezett égitest tömege mindössze 1,27-szerese bolygónknak.
Bár az exobolygó a csillaga lakhatósági zónájában található, mindenképp nagy kihívást jelentene az ottlét, mivel extrém ultraibolya sugárzás uralkodik a légkörében. Ennek oka, hogy nagyon közel fekszik a Proxima Centaurihoz: keringési ideje mindössze 11,2 nap.
TRAPPIST-1e
A TRAPPIST-1 az a csillag, amely lakhatósági zónájában a legtöbb Föld méretű bolygó kering. Eddig hét exobolygót találtak a csillag körül, néhányuk – egy 2018-as tanulmány szerint – több vizet rejthet magában, mint a Föld összes óceánja együttvéve. Ezek közül pedig a TRAPPIST-1e nevet viselő bolygót tartják a tudósok a legalkalmasabbnak egy jövőbeli terraformálásra.
Kepler-452b
A 2015-ben felfedezett Kepler 452-b az első Föld-közeli méretű bolygó, amely egy Nap méretű csillag körül kering.
Az objektum 60 százalékkal nagyobb a Földnél, szülőcsillaga pedig tíz százalékkal nagyobb a Napnál. Bár a Kepler-452b 1400 fényévre található a Földtől, szinte biztos, hogy sziklás felszínnel bír. Bolygónkhoz hasonló a nap körüli forgási ideje, mindössze 20 nappal tart tovább.
Gliese 667 Cc
A Gliese 667Cc mindössze huszonkét fényévre helyezkedik el bolygónktól, továbbá a NASA mérései szerint legalább 4,5-szer nagyobb tömegű, mint a Föld.
Bár az objektum nagyon közel van a csillagához – mindezt jól mutatja, hogy mindössze huszonnyolc nap alatt teszi meg pályáját – de ez a csillag egy vörös törpe lehet, amely jóval hűvösebb a Napnál, így az exobolygó – a közelség ellenére – a lakhatósági zónában lehet.
Kepler-69c
A Kepler-69c mintegy 2700 fényévre van tőlünk és körülbelül 70 százalékkal nagyobb, mint a Föld. A bolygó 242 naponta fordul meg csillaga körül, így a Naprendszerén belüli helyzete a Vénuszéhoz hasonlítható.
A Kepler-69c csillagának fényereje mindössze 80 százaléka Napunkénak, így a bolygó a jelek szerint a lakhatósági zónában található – olvasható a Space.com cikkében.
Kepler-186f
A Kepler űrtávcső által feltárt, 500 fényév távolságban lévő bolygó legfeljebb tíz százalékkal nagyobb, mint a Föld, és úgy tűnik, hogy szintén a csillagának lakhatósági zónájában található. Igaz ennek a zónának a legkülsőbb szélén.
Összehasonlításképp: a Föld-Nap viszonyhoz képest a Kepler-186f csak harmadannyi energiát kap a csillagától.