Fulladozni fog a vidék: rákjárványt okozhat a téli fatüzelés erőltetése – a WHO figyelmeztet
A WHO is hivatalos állásfoglalásban emelte ki:
A fatüzelés olyan anyagokat és szennyezést juttat a levegőbe, amik jelentősné növelheti a rák kialakulásának kockázatát.
Ha ősszel sokan áttérnek a fatüzelésre, komplett generációk válhatnak halálos beteggé.
Mint ismert, az energiaválság miatt a magyar kormány lehetővé tette, hogy sokkal könnyebb legyen tűzifát beszerezni, amit sokan erdőirtásként értelmeznek, pedig jóval nagyobb gond is van vele.
Méghozzá az, hogy hónapokon, éveken belül egy durva “rákjárványt” eredményezhet.
A rezsicsökkentés visszafogása és a fakitermelés korlátozásának eltörlése együttesen sok ezer magyar ember korai halálához és akár egymillió megbetegedéshez járulhat hozzá az elkövetkező időszakban
– írja csütörtöki közleményében a Levegő Munkacsoport. A civilszervezet szerint ugyanis
rendkívüli mértékben megnövekszik a szilárd anyagokkal történő tüzelés és így a levegő szennyezettsége is.
Mint írják, Magyarországon a légszennyezés fő oka a szilárd tüzelés, amelynek során nagy mennyiségű apró szilárd részecske kerül a levegőbe.
Aki vidéken él az tudja, hogy egyes zsákfalvakban durvább volt telente a levegőszennyezés, mint Kínában, amely az élen jár légszennyezettségben.
Az is köztudott, hogy a szegényebb vidéki településeken minden éghetőt, műanyagot, gumit…stb. rádobnak a tűzre, ami mérgező füsttel áraszthatja el majd a településeket.
Ezek a füstfelhők pedig gyakorlatilag rákkeltőek és súlyos megbetegedésekhez járulnak majd hozzá…
A Levegő munkacsoport szerint azonban a halálozás, csak a „jéghegy csúcsának a csúcsát” jelenti, hiszen százszor ennyi megbetegedés történik.
Arra is kitértek, hogy a vizes fa elégetésekor sokkal több káros anyag kerül a levegőbe, mint kiszárított fa égetésénél. Márpedig a fakitermelés felpörgetésével többen fűtenek majd friss fával, nem megvárva a kiszáradásához szükséges másfél-két évet.
Emellett szerintük az is látható, hogy jelentősen megszaporodik majd illegális lakossági tüzelések száma:
még többen fognak a kályhájukban kezelt fát, műanyagot, gumit és egyéb hulladékot égetni.
Az így keletkező füst toxicitása pedig akár ezerszerese is lehet a száraz fa égetése füstjének.