Érdekes világ

Elpusztíthatja az egész Földet az antianyag, amivel a tudósok játszadoznak – kongatják a vészharangot

Megindult a visszaszámlálás?

A CERN, azaz az Európai Nukleáris Kutatási Szervezet a részecskefizikai kutatások európai szervezete, a világ legnagyobb részecskefizikai laboratóriuma.

Meglehetősen sok mindennel foglalkoznak, hisz több száz egyetemmel állnak kapcsolatban világszerte és több ezer tudós dolgozik itt vagy ide.

Hirdetés

Az egyik kutatási terület az antianyag előállítás.

Antideutériumot (azaz egy antianyag atommagot) először 1965-ben állítottak elő, 1996-ban antihidrogén-atommagot is sikerült előállítaniuk, 2002-ben pedig már több ezer ilyet is sikerült, sőt 2011-ben már 15 percig csapdában is tudtak tartani egy darab antihidrogén atomot.

Az eredmények a művészeteket is megérintették, hisz például Dan Brown Angyalok és démonok c. regénye (majd az abból készült film) antianyag ellopásából fakadó bonyodalmakkal foglalkozott.

Ha sci-fisen hangzik az nem csoda, sokáig annak is számított, ám valósággá lett.

A nagykönyvi definíció szerint minden, a temrmészetben létező vagy mesterségesen előállított részecskének létezik antianyag megfelelője, amely majdnem minden tulajdonságában megegyezik vele. Utóbbiból mégsem található túl sok az ismert világegyetemben és nem véletlenül.

Ha ugyanis az anyag és az antianyag találkoznak (mondjuk egy proton és egy antiproton), akkor kioltják egymást, ám eközben hatalmas mennyiségű energia szabadul fel.

Használni lehetne e tulajdonságot energiatermelésre, üzemanyagnak (ld Star Trek), vagy akár fegyverként is.

A baj csak az, hogy sokkal több energia előállítani az antianyagot, mint amennyit az képes lenne felszabadítani.

Az egyenlet tehát mínuszos. Akkor mégis mi a fenéért készíti a CERN ezt az anyagot “nagy” mennyiségben?

Hirdetés

A CERN Antianyag Gyárában (Antimatter Factory) jelenleg antihidrogén előállításán dolgoznak. Arra kíváncsiak, hogy vajon az Univerzum keletkezésénél (Ősrobbanás, nagy bumm idején) vajon egyenlő mennyiségben keletkezhetett-e anyag és antianyag és amennyiben igen, akkor mi történt az antianyaggal?

Azt vizsgálják, hogy van-e bármilyen olyan tulajdonsága az antianyagnak, ami mássá teszi a normál anyagnál.

Talán a gravitáció hathat rá másképp, talán más.

Mindenesetre a gravitációt vizsgálják, hogy vajon ez az erő nem taszítja-e az antianyagot, miközben a normált vonzza. Ha ezt sikerül bebizonyítani, megvan a következő fizikai Nobel-díj birtokosa.

Vagy épp az lesz az ő és a világ “jutalma”, ha balul sül el minden, hogy az egész világunkat elpusztítjuk, ezzel megpecsételve az emberiség sorsát…

Mondd el a véleményed, kíváncsiak vagyunk rá!