CímlapsztorikÉrdekes világ

MINDEN BORULHAT?! Így építhették az ősi piramisokat – ez a feje tetejére állíthat mindent!

Mit gondoltok?

Újabb rejtély oldódhatott meg az egyiptomi piramisokkal kapcsolatban.

Ráadásul egy olyan rejtély, melyre a válasz annyira sokkoló, hogy mindent a feje tetejére állíthat.

Hirdetés

Akár szó szerint is.

Az egyiptomi piramisokkal kapcsolatban nagyon gyakran felmerült az, hogy nem emberi kéz alkothatta ezeket az építményeket, hanem valmaiféle földönkíüvli technológiára is szükség lehetett.

Mások szerint nem csak ez, hanem a piramison elvileg dolgozó emberek létszáma és a felépítési idő is arra utal, hogy valami eddig nem ismert technika volt a piramisok nyitja.

Az ókori egyiptomiaknak hatalmas szobrokat és 2,5 tonnás piramis köveket kellett keresztül húzniuk a sivatagon, mindenféle modern mechanikus eszköz nélkül.

Egy új kutatás kimutatta, hogy kis mennyiségű víz homokba adagolása jelentősen csökkenti a csúszási súrlódást – ez egy okos trükk, amellyel az egyiptomiak felére csökkentették a szükséges dolgozók számát.

Ez ugyanaz az elv, mint az, hogy ahhoz, hogy jó homokvárat készíts, nem használsz száraz homokot. Víz hozzáadásával a szemek egymáshoz tapadnak, és a kastély megtartja formáját.

Ugyanez a helyzet a homok szállításával: a víz hozzáadása csökkenti a homokon mozgó tárgyak csúszási súrlódását, megfelelő nedvesség esetén a vízcseppek összekötik a homokszemcséket.

Daniel Bonn, az Amszterdami Egyetem munkatársa által vezetett nemzetközi csapat a száraz és nedves homok csúszási súrlódását tesztelte úgy, hogy egy súlyozott szánt húzott végig a felületen egy tálcán. Száraz homokkal halom keletkezne a szán előtt, ami akadályozza a mozgását.

Ahogy vizet adtak hozzá, a szán vonzásához szükséges erő és a súrlódás mértéke is csökkent.

Hirdetés

Ahogy a víz merevebbé tette a homokot, a kupacok egyre kisebbek lettek, mígnem a mozgó szán előtt nem keletkezett akadály.

Kísérleteik során kiderült, hogy a szükséges húzóerő a homok merevségével arányosan csökkent.

Amikor vizet adtak hozzá, kapilláris hidak keletkeztek; ezek a kis vízcseppek ragasztóként kötik össze a homokszemcséket.

Megfelelő mennyiségű vízzel a nedves sivatagi homok körülbelül kétszer olyan merev, mint a száraz homok, így a szán sokkal könnyebben siklik, derült ki a felfedezésből.

Nagyon meglepett, hogy a húzóerő mennyivel csökkenthető – akár 50 százalékkal –, ami azt jelenti, hogy az egyiptomiaknak csak az emberek felére volt szükségük, mint amire alapból gondolnánk

-nyilatkozta Daniel Bonn az Ifl Science-nek.

Ez pedig teljesen újraírhatja mindazt, amit eddig a piramisok építéséről tudtunk.

Mondd el a véleményed, kíváncsiak vagyunk rá!