CímlapsztorikEgészségünkTudomány

ÁTTÖRÉS: szenzációt jelentettek be, megvan a rákos sejtek “ölő kapcsolója”, véget érhet a betegség kora

Még az áttéteket is meg lehet szüntetni.

A kutatók azt mondják, hogy találtak egy “ölőkapcsolót,” amely kiválthatja a rákos sejtek halálát.

A kaliforniai Sacramentóban található UC Davis Átfogó Rákközpont tudósai azonosítottak egy fehérjét a CD95 receptoron, amely képes “programozni” a rákos sejtek halálát, amint azt a Cell Death & Differentiation folyóiratban a múlt hónapban közzétett tanulmány részletezi.

Hirdetés

A receptor egy sejten belüli fehérje, amely jeleket fogad és továbbít.

A CD95 receptorok – más néven Fas – a “halálreceptorok” becenevet kapták, mert olyan jelet küldenek, amely a rákos sejtek “önmegsemmisítését” eredményezi.

“A receptor megcélzására tett korábbi erőfeszítések sikertelenek voltak. De most, hogy azonosítottuk ezt az epitópot (célpontot), lehet egy terápiás út a Fas megcélzására a daganatokban,”

– mondta Jogender Tushir-Singh, az Orvosi Mikrobiológiai és Immunológiai Tanszék docense és
a tanulmány vezető szerzője.

A szakértők remélik, hogy a jövőbeni rákgyógyszerek növelhetik ezeknek a CD95 receptoroknak az aktivitását, hogy új fegyvert hozzanak létre a rákos daganatok ellen, amelyeket eddig műtéttel, kemoterápiával és sugárzással kezeltek.

Az immunalapú terápiák, mint például a CAR (kiméra antigén receptor) T-sejtterápia, ígéretesnek bizonyultak a betegek egy részhalmaza számára, de korlátozott hatékonysággal rendelkeztek számos ráktípus ellen.

“Annak ellenére, hogy eléggé sikeresek a folyékony daganatokban, például a leukémia spektrumú rákokban, a hosszú távú remisszió továbbra is a legnagyobb kihívás a CAR T-sejtes terápiák számára,” – mondta Tushir-Singh.

A nagyobb kihívás ezzel a terápiával – amely általában 500 000 dollárba vagy annál többe kerül – az, hogy csak “csekély sikert” mutatott a szolid daganatok kezelésében, jegyezte meg a kutató.

“Tanulmányunk átfogó és potenciális megoldást kínál arra, hogy a CAR-T terápiák csekély sikerét potenciálisan sikeres szolid tumor terápiává alakítsuk át.”

Hirdetés

Az újonnan felfedezett “ölőkapcsoló” megszüntetheti a tumorsejteket, miközben segíthet az immunterápiák hatékonyabbá tételében – “potenciálisan egy-két ütés a daganatok ellen,” – áll a közleményben.

Eddig egyetlen CD95-fokozó gyógyszer sem került be a klinikai vizsgálatokba.

“Annak ellenére, hogy számos áttörés történt a rák immunterápia területén, a Fas célzása továbbra is elhanyagolt, elsősorban az immunrendszer T-sejtjei elleni megtorlástól való félelem miatt,”

– mondta Tushir-Singh.

“Nyilvánvaló, hogy a CAR-T terápia sikere a Fas által céltalanul elkövetett gyilkosságokon múlik,” – mondta.

A jelenlegi információk alapján nekünk, kutatóknak és orvosoknak szűrnünk kell a potenciális rákos betegeket – akik CAR-T terápiában részesülnek -, hogy ellenőrizzük a Fas átfogó jelenlétét a daganatukon,” – folytatta.

“Ha a betegnek nincs Fas expressziója a daganataiban, meg kell találnunk a módját, hogy biztonságosan manipuláljuk ezeket a daganatokat, és el kell kezdenünk Fas-t készíteni belőlük, mielőtt költséges CAR terápiákat adnánk. Ez utóbbi valószínűleg erősebbé tenné a CAR-okat a hosszú távú hatékonyságban.”

Ami a jövőt illeti, Tushir-Singh elmondta, hogy bizakodó a rákkezelések jövőjét illetően.

“A rák immunterápia és más célzott terápiák megjelenése miatt a rákos megbetegedések aránya az elmúlt évtizedekben összességében jelentősen csökkent,”

– mondta.

“Minden nap olvasom azokat a kiemelkedő kutatásokat, amelyek az Egyesült Államokban zajlanak a rák legyőzésére. Az embereknek pozitívnak kell maradniuk.”

Tushir-Singh hozzátette:

“A következő áttörés már csak egy kísérletre van.”

Forrás: ÚjVilágtudat

Mondd el a véleményed, kíváncsiak vagyunk rá!