Újabb földrengés Magyarországon: AZONNALI vizsgálatot akarnak a sorozatos rengések miatt
Kiadták, hol várható nagy erejű rengés az országban!
Újabb földrengés az országban, ezúttal Eger környékén
A 2,7-es magnitúdójú földrengést Felsőtárkány településen a lakosság is érezte.
A Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet Kövesligethy Radó Szeizmológiai Obszervatóriumának közleménye szerint 2023. november 14-én 19:54 perckor 2,7-es magnitúdójú földrengés keletkezett Egertől mintegy 14 km-re észak-északkeletre
– közölte a katasztrófavédelem.
A földrengést Felsőtárkány településen a lakosság is érezte.
Az elmúlt hónapokban folyamatos rengések voltak?
Az utóbbi hónapokban többek között Békés megyében több helyen több alkalommal rengett a föld.
Egyesek már akkro összekapcsolták a 2023 év eleji nagy törökországi földrengéssel, ám erre látható, kézzelfogható bizonyíték nincs.
Ugyanakkor azt egyes geológusok nem zárták ki, hogy a Törökországban történt nagyon nagy erejű rengés miatt most olyan kőzetlemez mozgások töerténtek, amik máshol is apróbb utórengéseket okozhatnak akár évekig.
Emiatt egyes szakértők azonnali kivizsgálást javasoltak, mert fennállhat a veszélye, hogy egy nagyobb, már pusztító erejű rengés is jöhet.
Sőt, azt sem zárták ki, hogy emberi tevékenység fogja előidézni ezta rengést, mivel Békés környékén nagy geológiai munkálatok vannak egy ideje.
Szintén nemrég a magyar határtól nem messze pattant ki Szlovákiában egy nagy erejű, 5-ös erősségű földrengés.
Erről, valamint Magyarország földrengés-veszélyeztetettségéről és a Paksi Atomerőmű biztonságáról is beszélgettünk korábban Tímár Gáborral, az ELTE TTK Geofizikai és Űrtudományi Tanszék egyetemi tanárával.
„A földrengéseket nem látjuk előre. Azt lehet prognosztizálni, hogy adott időegységben, például százéves időtávon milyen földrengés okozta gyorsulás előfordulása a legvalószínűbb”
– szögezte le Timár Gábor.
Földrengés térkép: itt várható nagy erejű rengés?
Abban azonban több hazai szakértő is egyetért, hogy a következő években, évtizedekben esélyes egy nagyobb erejű, pusztítóbb rengés Magyarországon, mivel a legutóbbi már túlságosan régen volt ahhoz.
Ezért egy térképet is kiadtak nemrégiben a tudományos kutatások alapján, hogy hol várhatók nagy erejű rengések a jövőben.
A térkép országos skálán mutatja Magyarországon a fiatal és aktív törésvonalakat, a földrengések eloszlását és fészekmechanizmusát, a földrengés-veszélyeztetettség szempontjából legérzékenyebb területeket.
Persze nyilvánvalóan elég kicsi az esély egy nagy erejű rengésre, de semmit sme lehet kizárni.
Ugyanakkor akkora pusztítástól nem kell tartanunk, mint mondjuk Törökországban, ahol nem megfelelő minőségű épületek voltak felhúzva, és tulajdonképpen ez okozta azt a mérhetetlen kárt és rengeteg áldozatot a földrengés mellet.