CímlapsztorikÉrdekes világ

Vége: Tényleg a földnek ütközhet az Apophis aszteroida? 2029 lesz a végzet napja?

Megszólaltak a tudósok!

Amikor 2004-ben először észlelték az Apophis nevű aszteroidát, kezdetben a megfigyelések alapján a Torino-skála 4-es szintjére sorolták.

Ez a skála azt méri, hogy egy aszteroida mennyire jelenthet veszélyt a Földre.

Hirdetés

A skála 0 és 10 között mozog, ahol a 0 azt jelenti, hogy az ütközés esélye gyakorlatilag nulla, míg a 10-es szint szerint egy becsapódás biztosan bekövetkezne, és globális éghajlati katasztrófát okozna, amely veszélyeztethetné a civilizáció jövőjét.

Annak ellenére, hogy a 4-es szint viszonylag alacsonynak tűnhet, ez volt a legmagasabb érték, amit a NASA valaha is adott egy aszteroidának.

Későbbi megfigyelések kizárták a 2029-es, a 2036-os és a 2068-as becsapódás lehetőségét, de az Apophis továbbra is közel kerül majd a Földhöz.

A tudósok azonban nem tudnak minden apró aszteroidát nyomon követni; vannak olyanok, amelyeket csak közvetlenül a Föld melletti elhaladásuk előtt fedeznek fel.

Paul Wiegert kanadai csillagász ebből kiindulva vizsgálta meg, hogy milyen eséllyel ütközhet egy kisebb égitest az Apophisszal, ami megváltoztatná annak pályáját úgy, hogy végül eltalálja a Földet.

Az ismert aszteroidákkal való ütközést kizárták, de van egy minimális esély arra, hogy az Apophis ütközzön egy másik, a Naprendszerben keringő objektummal

– számolt be az IFLScience.

Az új tanulmány, amely a The Planetary Science Journal-ban jelent meg, azt vizsgálja, milyen méretű égitest lökhetné az Apophist olyan pályára, amely Földdel való ütközést eredményezne.

A rossz hír az, hogy már egy viszonylag kicsi, mindössze 0,6 méter átmérőjű égitest is elég lenne ahhoz, hogy az Apophis a 2029-es megközelítés után később becsapódjon a Földbe.

Hirdetés

A 2029-es ütközéshez viszont egy nagyjából 3,4 méteres objektummal kellene ütköznie.

A jó hír viszont az, hogy rengeteg tényezőnek kellene egyszerre teljesülnie egy ilyen esemény bekövetkezéséhez.

Az aszteroidák megfigyelése alapján egy ilyen ütközés valószínűsége rendkívül alacsony, és még ha be is következik, akkor is a megfelelő szögben és irányban kellene történnie, hogy az Apophis a Földre veszélyes pályára álljon.

Emellett annak esélye is minimális, hogy 2029-ig egy másik égitest eltalálja az Apophist, ami a Földet fenyegető pályára lökhetné.

Wiegert számításai szerint a 2029-es ütközés esélye 1:2 000 000 000-hoz.

Ugyanakkor van egy kevésbé megnyugtató hír is. A kutató szerint az esélye annak, hogy az Apophis egy későbbi időpontban ütközik egy égitesttel, ami végül a Földnek irányítaná, kisebb, mint 1:1 000 000-hoz.

Aggodalomra azonban továbbra sincs ok, mivel ez a kockázat rendkívül alacsony, bár magasabb, mint amit korábban számoltak a szakemberek.

A probléma az, hogy az Apophist 2021 óta nem tudják megfigyelni a teleszkópok, és ez egészen 2027-ig így marad, mivel az aszteroida olyan pályán mozog, hogy a Nap vakítja el a műszereket.

Ennek ellenére Wiegert továbbra is úgy gondolja, hogy nincs ok aggodalomra, de fontos lenne az Apophis szorosabb megfigyelése, amire legkorábban 2027-ben kerülhet sor.

További jó hír, hogy egy űrszonda már úton van az aszteroida felé, így a jövőben alaposabb vizsgálat alá lehet vonni azt.

Mondd el a véleményed, kíváncsiak vagyunk rá!