Ez Orbán Viktor mesterterve? Ez mindent megmagyarázna!
A magyar politikai élet egyik legizgalmasabb és legvitatottabb kérdése, hogy Orbán Viktor és a Fidesz miként készül a 2026-os országgyűlési választásokra.
A HVG minapi értesülései szerint a pártban nemcsak a győzelem forgatókönyvével foglalkoznak: már azt is tervezik, mi történik, ha veszítenek – és hogyan térhetnek vissza villámgyorsan a hatalomba.
Ez a stratégiai szemlélet sokak szerint Orbán igazi politikai zsenialitását mutatja: soha nem csak egy lépésre előre gondolkodik, hanem több forgatókönyvet készít, minden eshetőséget modellez.
A HVG cikke alapján a Fidesz vezetésében egyre többen látják be, hogy a jelenlegi gazdasági helyzet, a magas infláció, a reálbércsökkenés és az EU-s pénzek körüli viták miatt reális veszély a választási vereség. Ám ezzel párhuzamosan egy másik tervet is kidolgoznak, ami lehetővé tenné a „visszatérést” akár 1-2 éven belül.
A kiszivárgott információk szerint a Fidesz vezetése feltérképezi, hogyan lehetne egy esetleges új kormányt nagyon gyorsan megbuktatni.
Ebben szerepet kaphatna egy előre megépített, lojális állami és önkormányzati apparátus, az alkotmányos és jogszabályi környezet, amely tele van „fékrendszerekkel” és rejtett aknákkal, illetve a Fideszhez lojális gazdasági és médiabirodalom.
Ha a Fidesz elveszítené a kormányt, ezek a hatalmi eszközök továbbra is jelentős befolyást biztosítanának számára.
Egyes elemzők szerint az is a terv része lehet, hogy a választások után a költségvetést vagy a gazdasági folyamatokat tudatosan olyan állapotban hagyják hátra, amely megnehezíti az utódok dolgát.
A Fidesz kommunikációja pedig rögtön ráállhatna az új kormány „alkalmatlanságának” bizonyítására, akár utcai tiltakozásokat is szervezve, vagy a gazdasági válságra hivatkozva.
A cél az lenne, hogy néhány év alatt új választást kényszerítsenek ki, amelyen a Fidesz a „megváltó” szerepében térhetne vissza.
A HVG információi szerint a párton belül ez nem csak elméleti játék: konkrét elemzések és tervek készülnek. A Fidesz tehát nem bízza a véletlenre azt sem, ha történetesen elveszítené a választást.
Ez a fajta gondolkodásmód egyszerre hidegfejű és kegyetlenül racionális.
A kormányzás mellett az ellenzék szerepére is készülnek – csak éppen nem hagyományos ellenzékként, hanem egyfajta „árnyékhatalomként”, amely minden eszközzel akadályozza az új kabinetet.
Az ellenzék számára ez komoly kihívás. Ha valóban létezik egy ilyen mesterterv, akkor nem elég a választási győzelemre készülni, hanem már most azt kell átgondolniuk, hogyan tudnának stabil kormányzást biztosítani egy ilyen aláaknázott környezetben.
Hogyan lehetne valóban „rendszert váltani”, és nem csak kormányt cserélni?
Fontos azonban kiemelni: ezek a forgatókönyvek nagyrészt elemzésekre és pletykákra épülnek. Konkrét, hivatalos bizonyíték nincs rá, hogy a Fidesz ilyen részletes „visszatérési tervet” elfogadott volna. Ugyanakkor a HVG által megszellőztetett információk logikusan illeszkednek a Fidesz eddigi hatalomgyakorlási mintájába.
A politika világa tele van számításokkal és stratégiai tervezéssel – és bármi lehetséges, ezért a választóknak érdemes résen lenniük, a józan mérlegelést soha nem feladva.