Tudomány

TÉNYLEG NÉPIRTÁS ZAJLIK?! Agykárosodást okozhat a magzatokban és a fejlődő gyerekekben a szer, amit a kémiai szúnyoggyérítéshez használnak Magyarországon.

Döbbenetes dolgok derültek ki. A tudósok szerint a tények nem hazudnak.

Hiába száraz az idő és kevés a szúnyog, több hazai térségben már hetek óta zajlik a kémiai gyérítés.

Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) akkor is végzi a permetezést, ha alacsony a szúnyogártalom.

Hirdetés

Azt ugyanakkor nem lehet tudni, hogy az OKF milyen adatok alapján rendeli el a gyérítést, ezek az információk ugyanis nem nyilvánosak.

Az utóbbi napok esőzései miatt viszont főként a városi területeken megnőhet a rovarszám a következő hónapokban, ezért újabb kémiai gyérítést rendelhetnek el.

Annak ellenére is, hogy a Pesticide Action Network Europe friss felhívása szerint, amelyben számos tudományos eredményre hivatkoznak, az ilyen szúnyoggyérítésekkor Magyarországon is használt szer, a deltametrin, fejlődési rendellenességet okozhat.

Kemenesi Gábor virológus a Telexnek arról beszélt: sok település elutasítja a kémiai gyérítést. „Sorra mondják le a kémiai gyérítést a települések, például Gárdony, Törökbálint, Pomáz, a XI. kerület, a Dunakanyar is a V4 Fesztivál előtt”

– mondta.

„Ők mind vagy tárgyalnak a lemondásról, vagy már vissza is utasították a kémiai gyérítést.” Pécsett például a város fizeti a biológiai kezelést.

Kemenesi Gábor arról is beszélt, hogy a deltametrin nevű hatóanyag, amit Magyarországon is használnak, még az engedélyezett dózis mellett is káros lehet.

„A kutatók összeszedtek több mint harminc, egymástól független tanulmányt, és mindegyik megjelöli a fejlődési neurotoxicitást a deltametrinnél, még a megengedett dózisnál kevesebb esetében is. Ez azt jelenti, hogy potenciálisan a fejlődő magzatokban, a kisgyerekekben, minden olyan élőlényben, akinek fejlődő idegrendszere van, súlyosan káros tud lenni”

– fogalmazott Kemenesi.

Hirdetés

A deltametrin-alapú permetezés nem egyezik az európai irányelvekkel, és sok esetben nem támasztják alá a biológiai monitoringeredmények sem.

A Pécsi szúnyog tudományos oldal szerint a szer még halakat és beporzó rovarokat is károsíthat. A PAN Europe ezért keresetet nyújtott be az Európai Uniónak.

A virológus szerint nem tűntek el azok a problémák sem, amik miatt már jó ideje nem ajánlják biológusok a kémiai gyérítés módszerét, méghozzá a rezisztencia.

„Úgy tűnik, hogy a nyugat-nílusi lázat terjesztő nagyvárosi szúnyogok 30-50 százaléka rezisztens a szerre.

Ez azt jelenti, hogy ha az autó leködöli a területet, a szúnyogok, amik maradnak, jól érzik magukat. Sokaknak feltűnt, hogy a gyérítés után néha még több is a rovar, ennek ez lehet az egyik oka.

A kutató azt tanácsolta, hogy aki aggódik, az ne tartózkodjon a szabadban a permetezés idején.

„Aki aggódik, az OKF ajánlására hallgatva ne menjen ki a szabadba gyérítés alatt, ne sétáljon bele a ködbe, és a használati tárgyakat, főként a gyerekekhez köthetőket vigye be ilyenkor zárt térbe.”

Hozzátette:

„A katasztrófavédelem ilyenkor tesz ajánlásokat, amik jók is, csak ugye nem fejtik ki, hogy mi van a hátterében.”

A virológus szerint Nyugat-Európában már máshogy működik a szúnyogirtás. Németországban, Ausztriában, Spanyolországban csak nagyon indokolt esetben permeteznek.

Mondd el a véleményed, kíváncsiak vagyunk rá!