Címlapsztorik

A koronavírus kirobbanása óta nem látott intézkedések jöhetnek Magyarországon

Jöhetnek a válság adók és a súlyos gazdasági válság, megszorítások.

A vasárnapi országgyűlési választáson fölényes győzelmet aratott a Fidesz-KDNP pártszövetség, azonban az eredményektől függetlenül ismert volt, hogy a költségvetés igen nehéz helyzetben van.

Bod Péter Ákos hétfői cikkében kiemelte: fájó az állami költségvetés 2020-2021-es elengedése, a 2022 eleji hatalmas megcsúszás.

Hirdetés

Ráadásul nem fognka jönni az EU-s pénzek, mivel ezt a jogállami kritériumokhoz köti az EU.

Az az EU, amelyiknek feltett szándéka gazdaságilag kivéreztetni Orbán Viktor jelenlegi új kormányát.

Most egy nagyon durva gazdasági és nemzetközi helyzetbe kell majd stabilizálni Magyarország gzadaságát.

Ráadásul a költségvetés kiigazítása csak egyik olyan probléma, amivel a kormánynak szembe kell néznie – írta a Corvinus Egyetem professzora.

Magas infláció

Már a háború előtt többéves csúcson volt az infláció, nem csak Magyarországon, hanem a világon mindenhol, erre csak rátett egy lapáttal a nyersanyagárak emelkedése az utóbbi hetekben.

Ma már az elemzők többsége elképzelhetőnek tart egy 10% körüli, akár feletti áremelkedést év közben és éves átlagban is 8-9% a várakozás.

A meglepetés infláció elviszi az idei évre várt reálbérnövekedés jelentős részét. Emiatt a lakossági vásárlóerő csökken. Ez pedig megélhetési és lakhatási válságot okozhat.

Lassul a gazdaság

A háború másik elengedhetetlen következménye, hogy szinte biztosan lassabb lesz a magyar gazdaság növekedése, mint korábban gondoltuk.

Ebben szerepet játszanak a nyersanyagárak emelkedése, a beszállítói láncokat érintő fennakadások és az Oroszország elleni nyugati szankciók is.

Hirdetés

Vége lehet a rezsicsökkentésnek

Nagy kérdés, hogy ez meddig tartható fenn, hiszen egyre szélesebb az olló a kedvezményes lakossági tarifa és a világpiaci árak között.

Ezt pedig „valakinek ki kell fizetnie”, végső esetben az állami tulajdonú MVM-nek. Ennek jelét láttuk már tavaly év végén, amikor több mint 200 milliárd forintos feltőkésítésre volt szüksége a vállalatnak.

A jelenlegi világpiaci árak mellett éves szinten akár 1000 milliárd forintba is kerülhet a rezsicsökkentés fenntartása.

Üzemanyag árak

Az üzemanyagok és az élelmiszerek árának befagyasztása mellett kamatstopot is életbe léptetett a kormány, június 30-ig a tavaly októberi szinten rögzítették a lakossági jelzáloghitelek mintegy egyharmadát kitevő változó kamatozású hitelek kamatait, kérdés, mi lesz az év második felében.

A kormányoldal eddigi utalásai alapján szóba kerülhet az intézkedés fokozatos kivezetése június 30. után, míg a bankok egy olyan intézkedést támogatnának, mely a devizahitelek 2014-es forintosításához hasonlítana.

Durva élelmiszerárak

Elszálló élelmiszerárak: a következő hónapokban szinte biztosan várható az élelmiszerárak rég nem látott emelkedése.

Ennek csak egy szeletét jelenti az árstop megszűnése – a május elsejétől elvben újra piacivá váló árképzés várhatóan ugrásszerűen emeli majd a boltokban az intézkedés alá vont termékek, így például a csirkemell, a sertéscomb, a liszt vagy a cukor árát.

Fontos azonban megjegyezni, hogy a gazdaságban jó ideje jelen lévő, és a háború miatt különösen erősen ható fundamentális okok további, drasztikus növekedést vetítenek előre az élelmiszerek árát illetően.

Mondd el a véleményed, kíváncsiak vagyunk rá!
Címkék gazadság