Tudomány

Egy komoly napkitörés világkatasztrófát és káoszt hozhat: már a tudósok is erről beszélnek

Közeleg a vég?

A Napunk egy időzített bomba?

Úgy tűnik, hogy valóban érdemes vigyázó tekintetünket az űr, leginkább a Nap felé fordítani: a mindennapos rettegés felesleges, de az esélye azért megvan, hogy az onnan érkező erősebb napkitörések és koronaanyag-kidobódások globális katasztrófákhoz is vezethetnek.

Amiről leginkább technikai fejlettségünk tehet.

Hirdetés

Napkitörések mindig is elérték a Földet, de ennek sokáig az egyetlen jól észlelhető jele az volt, hogy az emberek valószerűtlen helyeken is találkoztak sarki fénnyel.

Amikor töltött részecskék hatására megváltozik a magnetoszféra szerkezete, alacsonyabb szélességi körökön, akár az Egyenlítő közelében is látható az aurora borealis.

Nem véletlen, hogy az elmúlt hónapokban Magyarországon is többször figyeltek meg sarki fényt, mindez annak a jele, hogy most élénk a Nap aktivitása.

Az Napnak 22, kétszer 11 éves ciklusa van, mely során cserélődnek fel a mágneses pólusai.

Amikor közelítünk a csúcshoz, amelynek pontos idejét nem tudjuk meghatározni, akkor a legtöbb mágneses jelenség figyelhető meg. Jelenleg is a csúcs felé közelítünk, így a következő egy-két évben több ehhez kapcsolódó eseménnyel találkozhatunk.

A sarki fények gyakorisága és a napfoltok száma is megnövekszik, de az Nap nem csak azzal hat ránk, hogy fényt sugároz – mondta Asztalos Balázs, az Eötvös Loránd Tudományegyetem csillagászati tanszékének doktorandusza.

A Carrington-esemény ma katasztrofális lenne és bármikor megismétlődhet

Az, hogy nemcsak a Föld, hanem az űr időjárása is befolyásolhatja az embereket, először 1859-ben jelent meg látványosan.

Augusztusban szokatlan helyeken, Rómában, Havannában, New Yorkban is láttak északi fényt, majd a távírórendszerek összeomlása mutatta meg, hogy az Nap nem csak a hőjével, hanem más módon is hat ránk.

Akkori beszámolók szerint a távírókezelők furcsa jelenségeket tapasztaltak, a szolgáltatások szakadoztak, hiányos, érthetetlen üzeneteket is küldtek, sőt, akadt olyan, aki azt vette észre, hogy a lekapcsolt akkumulátora ellenére is működött a készüléke, mintha magától folyt volna az áram, a vezetékek pedig szikráztak.

Hirdetés

Egy ideig csak találgatták, mi lehet az ok, de szerencsére nagyjából ezzel egy időben egy brit csillagász, Richard Carrington a naptevékenységeket figyelte, és amint éppen napfoltcsoportot rajzolt, fénykitöréseket is észlelt.

Egy nappal később a Föld mágneses mezejének ingadozásait mérő eszközökből, a magnetométerekből érkező furcsa eredmények is gondolkodóba ejtették a tudósokat, és Carrington rájött, hogy mindez összefüggésben van az általa megfigyelt jelenséggel.

Ez volt az első dokumentált eset a később napkitörésként ismert jelenségnek.

Egy Napkitörés akár el is törölhetné a modern civilizációt

A legnagyobb félelmek a Napkitörésekkel kapcsolatosan arra irányulnak, hogy olyan erővel következhetnek be, melyek visszabombázhatják a teljes civilizációnkat a kőkorszakba.

Ha ez bekövetkezik, akkor alapjaiban kell majd az emberiségből megmaradt túlélőknek újraépítenie a társadalmat és a teljes infrastruktúrát.

Fontos hangsúlyozni, hogy kihalni nem fogunk, de nagyon valószínű, hogy közvetett módon százmilliók halnának meg és még többek élete lenne veszélyben.

Mondd el a véleményed, kíváncsiak vagyunk rá!