CímlapsztorikÉrdekes világ

Ennyire sérült hogy lehet valaki? Bayer egy megalomán elmebeteg? Elemzés egy pszichológus szemével!

Ti mit gondoltok? Pontos lehet a “diagnózis”?

Bayer Zsolt neve alighanem mindenki számára ismerős, aki követi a magyar közéletet – főként annak éles hangvételű, megosztó oldalát.

Publicisztikái gyakran keltettek felháborodást: indulatos stílusa, kirekesztő kijelentései és személyeskedő támadásai nem csupán politikai vitát generálnak, de egyre inkább pszichológiai kérdéseket is felvetnek.

Hirdetés

Mit árul el Bayer rendszeres kirohanása a személyiségéről? Milyen belső hajtóerők mozgatják? Egy neve elhallgatását kérő pszichológus most létrehozott róla egyfajta profilt, diagnózist, ez alapján próbáljuk megérteni, mi állhat e szélsőséges viselkedés mögött.

1. Nárcisztikus személyiségjegyek

Bayer fellépéseiben gyakran megfigyelhető a nárcisztikus személyiségzavar tipikus tünetegyüttese: túlzott önérzet, kritikával szembeni intolerancia, és az a mély meggyőződés, hogy ő birtokolja az igazságot – még akkor is, ha azzal másokat méltóságukban aláz meg.

A nárcisztikus személy számára a világ saját egója kiterjesztése; mindenki vagy híve, vagy ellensége.

2. Projekció és dühkezelési zavarok

Szakmai kritikáit gyakran személyes sértésekkel keveri, ami arra utalhat, hogy saját belső bizonytalanságait vetíti ki másokra.

A pszichológiában ezt projekciónak nevezzük: amikor valaki saját frusztrációit másokon vezeti le. Ezzel együtt gyakran megfigyelhető dühkitörései is arra utalnak, hogy az illetőnek nincs egészséges mechanizmusa a belső feszültségek kezelésére.

3. Kóros tekintélyszomj

Bayer előszeretettel használ lekezelő, hierarchizáló nyelvezetet, amellyel gyakran állítja be magát a „felsőbb erkölcsi rend” képviselőjének.

A tekintély iránti túlzott vágy gyakran a fiatalkori megalázottság vagy a kontrollvesztés élményéből táplálkozik – az ilyen személy később hajlamos válaszreakcióként túlkompenzálni.

4. Kettős identitás – a meg nem értett zsenialitás mítosza

A pszichológusok jól ismerik azt a mintát, amikor valaki mélyen elhiszi: különleges, de ezt a világ nem képes felismerni.

Ez a narratíva lehetővé teszi számára, hogy a kritikusokat ne saját hibáik tükreként lássa, hanem “ellenségként”, akik nem értik meg a magasrendű üzenetet. Így alakíthat ki Bayer is egyfajta „küldetéstudatot” – amely igazolja az eszközei radikalizmusát.

Hirdetés

5. Szociális visszacsatolás hiánya

A politikai támogatottság és a médiafelületek folyamatos megerősítést adnak Bayernek, így nincs valódi visszacsatolás arra, hogy a viselkedése miként hat másokra. Ez a „visszhangkamra” megerősítheti a torz énképet, és csökkenti az empatikus kontroll szerepét.

Persze ez csak egy lehetséges pszichológiai diagnózis, nem hivatalos vélemény, hiszen “orvos még nem látta”…

így jobb híján mindenki csak találgat.

Mondd el a véleményed, kíváncsiak vagyunk rá!