Érdekes világ

Figyelmeztetés: kiadták a térképet: ezekben a régiókban várható nagy erejű földrengés Magyarországon!

Durván megremegett Csongrád: friss földrengés videója járja be a netet – és itt a figyelmeztetés, ami mindannyiunkat érint!

A napokban Csongrád és környéke komolyan megmozdult – a földrengést több helyen érezni lehetett, és egy helyszíni videó is megmutatja, mennyire kegyetlen erővel rázta meg a térséget.

Bár ez a rengés szerencsére nem okozott nagyobb károkat, intő jel:

Hirdetés

Magyarország földrengésveszélye nagyon is valós.

Nem véletlen, hogy szakemberek nemrég egy életmentő jelentőségű térképet hoztak nyilvánosságra: ezen pontosan látható, hol lehet a jövőben erősebb földrengésre számítani hazánkban.

Erről mindenkinek tudnia kell – szó szerint emberéleteket menthet!

A frissen közzétett térkép országos léptékben mutatja meg Magyarország fiatal és aktív törésvonalait, a földrengések eloszlását és azok „fészekmechanizmusát”, vagyis azt, hol és hogyan pattanhatnak ki a rengések.

Emellett azt is feltünteti, mely területek a legérzékenyebbek a földrengés-veszélyeztetettség szempontjából.

A Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet tájékoztatása szerint a térkép alapjául szolgáló modell a földkéreg szerkezetét, a korábbi rengések során kialakult törésvonalakat és kéregmozgásokat veszi figyelembe.

Ez nemcsak tudományos adat, hanem konkrét segítség lehet a jövő építkezéseihez: földrengésbiztosabb házak, épületek tervezését teszi lehetővé, és akár hatalmas anyagi károkat vagy emberéleteket is megmenthet.

A szakértők szerint ugyanis egy-egy nagyobb földrengés beláthatatlan következményekkel járhat, különösen a kritikus infrastruktúrák (hidak, gátak, elektromos hálózatok) sérülékenysége miatt.

Ezért is kulcsfontosságú, hogy a kutatók minél pontosabban értsék a nagyobb rengések okait, kialakulását, a tektonikai mozgások folyamatát és várható következményeit.

Hirdetés

Hazánkat már a múltban is sújtották komoly földrengések.

A Földrengés Kutató Intézet adatai szerint évente 100–120 kisebb, 2.5 magnitúdónál gyengébb rengést regisztrálnak Magyarországon

– ezek közül jellemzően négy-öt olyan van, ami az epicentrum közelében is jól érezhető (2.5–3.0 magnitúdós), de általában nem okoz károkat.

Nagyobb károkat okozó földrengés nagyjából 15–20 évente történik, míg az igazán erős, 5.5–6.0 magnitúdós rengés, ami már nagyon súlyos pusztítást tud végezni, átlagosan 40–50 évente fordul elő – derül ki a Foldrenges.hu statisztikáiból.

Ez pedig azt jelenti, hogy a számítások szerint már esedékes lehet egy nagyobb földrengés is Magyarországon.

És igen, még a mi életünkben is bekövetkezhet.

Fontos, hogy erről mindenki tudjon, és felkészüljünk rá, amennyire csak lehet!

Te mit gondolsz erről? Írd meg, kíváncsiak vagyunk a véleményedre!

Mondd el a véleményed, kíváncsiak vagyunk rá!