Fordított szervekkel születnek az emberek Kínában covid-oltás óta? Döbbenetes jelenség tartja lázban a világ tudósait.
Fordított szervekkel születnek az emberek Kínában covid-oltás óta? Döbbenetes jelenség tartja lázban a világ tudósait.
Megnégyszereződött egy nagyon ritka betegség esetszáma Kínában. Ráadásul úgy néz ki, hogy akár köze lehet a covidnak az egészhez.
A hír felröppenése után nem sokkal megjelentek azoka hangok is, amik azt kezdték el pedzegetni vagy sugallni, hogy nem is maga a covid hanem a covid-oltások számlájára írható a jelenség.
De miről is van szó pontosan?
A belső szervek fordított elhelyezkedése nagyon ritka kórállapot. A jelenséget okozó örökölt és környezeti hatásokat egyelőre nem sikerült megtalálni.
Ismeretlen okokból 2023 első hét hónapjában a sokéves átlaghoz képest megnégyszereződött az ultrahangos vizsgálatok során situs inversusként diagnosztizált magzatok száma Kínában.
A situs inversus az a veleszületett adottság, amikor fordítva, vagyis tükrözött pozícióban helyezkednek el a testben a belső szervek.
2014 és 2022 között tízezer esetből ötnél vagy hatnál találkoztak a jelenséggel az orvosok Sanghaj és Csangsa városában – 2023 eleje óta azonban tízezerből 24-re nőtt ez az arány.
A New England Journal of Medicine hasábjain közölt beszámoló kiemeli, hogy a diagnosztikai kritériumok nem változtak az említett időszakban, a váratlan növekedés tehát nem ebből fakad.
A vizsgálatok során 2023 áprilisától júniusig növekedett a situs inversus esetek száma, míg júliusban a tendencia visszafordult az átlag felé. A 23 746 magzati ultrahangból összesen 56 situs inversust láttak január és július között.
Egyéb közismert tényezők hiányában a kínai orvosok időbeli egybeesés alapján arra tippelnek, hogy a jelenség összefügg a Covid–19-fertőzések számának 2022 végén bekövetkezett megugrásával.
A hír kapcsán elterjedt egy olyan verzió is, miszerint az oltásoknak “köszönhető” a különlegesen magas esetszám.
A situs inversus, ha a többi szervhez hasonlóan a szív is tükrözött pozícióban van, nem okoz egészségügyi problémát és sokszor nem is veszik észre.
Ha azonban tudják, fontos jelezniük az orvosnak, mert ilyenkor a tünetek is tükröződnek, például vakbélgyulladás esetén.
A covid oltásokkal való összefüggést azonban SEMMI sem bizonyítja, hivatalos források sincsenek erre vonatkozóan.
Így az állítás félrevezető lehet.
A tudósok szerint sokkal valószínűbb, hogy a vírus maga okozhatta valamilyen egyelőre nem megmagyarázható módon a jelenséget.
Mindez persze spekuláció, mivel nincsenek adatok az anyák koronavírussal kapcsolatos esetleges kórtörténetéről, sem olyan genetikai vagy környezeti hatásokról, amelyek ismert módon növelik a situs inversus esélyét.
Erős érv amellett, hogy a jelenségnek nincs köze a koronavírushoz, hogy bár a járvány 2019-ben kezdődött és világméretű volt, sehonnan nem jelentették a tükrözött szervek számának növekedését.