CímlapsztorikÉrdekes világ

Kataklizma előtt állunk: megsemmisülhet a Föld mágneses tere – figyelmeztetnek a tudósok.

Ha ez bekövetkezik, akkor a jelenleg ismert Földi életnek ebben a formában vége.

Tudósok kongatják a vészharangot

Tudósok figyelmeztettek az elmúlt hetekben valami igazán borzalmasra.

Hirdetés

Nem ma kezdődött a jelenség, miszerint egyre szaporodik a világűrben keringő űrszemét, melynek halmazát elsősorban a nem működő, mesterséges eredetű tárgyak duzzasztják egyre nagyobbá.

Egy ideig ez nem okozott különösebb problémát, azonban mostanra a jövőbeni küldetések is veszélybe kerültek, mi több, minden kilőtt rakéta tovább gyarapítja a kozmikus hulladék mennyiséget.

Egy korábbi tanulmány már rávilágított arra, hogy az eljárás jelentősen roncsolhatja az ózonréteget, azonban egy újabb kutatás még aggasztóbb eredményekről számolt be.

A gyakorlat a Föld mágnese terét is gyengítheti, ami további komplikációkhoz vezethet.

Ez pedig világkatasztrófát is előidézhet hosszabb távon.

Vészjósló eredményeket hozott egy kutatás

Az Izlandi Egyetem kutatói arról számoltak be, hogy a Starlinkhez hasonló, kiépítés előtt álló műholdas hálózatok akár a felére csökkenthetik a Föld mágneses terének erejét.

A tanulmány vezető szerzője szerint a műholdak légkörbe lépésével a fémek felizzanak, megolvadnak, majd párologni kezdenek – elsősorban ez okozza a problémát.

Az elpárolgott fém ugyanis egyfajta hálót formál az ionoszféra felső részén, ezzel pedig a mágneses erőteret is beszorítja alá.

Ennek következtében az erőtér idővel csökkenni kezdene, ami jóval nagyobb sugárzásnak tenné ki a műholdakat és az űrállomásokat.

Hirdetés

De akár magát a Föld felszínt is

Az elpárolgott fém továbbá az űrhajók fedélzeti elektorinkáit is roncsolhatja, így hosszú távon nem fenntartható a gyakorlat.

Ha vége a mágneses mezőnek, nekünk is végünk

Na feledjük, hogy a mágneses mező működése óvja meg a földi életet az űrből és a Nap felől érkező gyilkos sugárzásoktól is.

Annak idején maga a Mars is elvesztette mágneses terét a saját légköre mellet, ma pedig láthatjuk, hogy miféle “életkörülmények” vannak ott, és nem szívesen költöznénk oda.

Ha még nem is szűnik meg a mágneses tér, a mágneses pólusok hamarosan felscerélődhetnek, ami a múltban több ízben meg is történt, tömegs fajkihalási eseményeket előidézve.

A Föld mágneses pólusai ugyanis legutóbb 42 000 évvel ezelőtt cseréltek térfelet és ez hatalmas klímaváltozást okozott. Kipusztult az élővilág? Nem, másfelől igencsak nyomot hagyott a bioszférán a változás. A Laschamp eseménynek nevezett változás mintegy ezer évig tartott.

A fordított fázis a mágneses tér erősségének helyreállásával járt együtt.

Mi várható tehát, ha most élnénk át egy pólusváltást? Nos, az biztos, hogy károsan érintene mindent, ami elektronikus.

Egy-egy napkitörés alkalmával masszív áramszünetek, telekommunikációs akadozás, gyakrabban meghibásodó műholdak mind jelentős gazdasági károkat okoznának és persze a mágneses tájolókat is elfelejthetnénk.

És ez még csak a kezdete lenne egy igazi civilizációs hanyatlásnak, amibe az emberiség egy része valóban belepusztulhatna.

Mondd el a véleményed, kíváncsiak vagyunk rá!