EgészségünkTudomány

Kész, VÉGE: az aszpartám biztonságosnak ítélt mértékének TÖREDÉKE és rákot okozhat

Tudósok kongatják a vészharangot.

Egy friss kutatás eredményei szerint az aszpartám nevű mesterséges édesítőszernek, amelyet már az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatal (FDA) is biztonságosnak talált, generációkon átívelő következményei lehetnek.

Az állatkísérletben hím egereken végzett vizsgálatok azt mutatták, hogy már alacsonyabb mennyiségű aszpartám fogyasztása is tanulási- és memóriaproblémákat okozhat.

Hirdetés

Mindemellett egyre nagyobb a gyanú, bár még nem teljen bizonyított az összefüggés, hogy a rákos megbetegedések növekedésével is összefüggésbe hozható.

A Scientific Reports folyóiratban közölt tanulmány egyik fontos megállapítása az volt, hogy ezek a problémák az aszpartámot fogyasztó egerek utódainál is megfigyelhetők voltak.

Ez azt sugallja, hogy az aszpartám hatása több generáció egészségére is kihatással lehet.

Fontos azonban megjegyezni, hogy az egerekkel végzett kísérletek eredményei nem feltétlenül alkalmazhatók az emberekre, bár gyakran hasonló eredményeket szoktak produkálni.

A kísérletben részt vevő egerek napi aszpartámbevitelét 7-15 százalékban határozták meg az FDA által elfogadott biztonságos mennyiséghez képest.

A kutatók azt vizsgálták, hogy a hím egerek át tudják-e adni ezen problémákat az utódaiknak, mivel a kutatások gyakran a vemhesség és szoptatás idején bekövetkező környezeti hatások hatásait vizsgálják.

Az egereket két csoportra osztották: az egyik csoport 7 százalék, a másik pedig 15 százalék aszpartámot tartalmazó ivóvizet kapott, míg a kontrollcsoport sima ivóvizet fogyasztott.

A kognitív funkciók tesztelése során az aszpartámot fogyasztó egerek több területen is elmaradást mutattak, függetlenül attól, hogy milyen dózisban kapták az édesítőt.

Az aszpartámot fogyasztó egereket nőstény egyedekkel párosították, akik nem kaptak aszpartámot.

Hirdetés

Az utódok ugyanazokat a kognitív problémákat mutatták, mint a szüleik.

A kutatók jelenleg is próbálják megérteni, hogy az aszpartám pontosan hogyan hat az agyra, és milyen mechanizmusok állnak a generációkon átívelő hatások hátterében.

Mondd el a véleményed, kíváncsiak vagyunk rá!