Kisebb földrengés volt Jánossomorján, egyre több a rengés a Kárpát-medencében
Nagy erejű rengés előtti állapotban vagyunk? A szakértők földrengés térképet adtak ki.
Kisebb földrengés volt szombat reggel 6 órakor a Győr-Moson-Sopron vármegyei Jánossomorja térségében
– közölte a Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet Kövesligethy Radó Szeizmológiai Obszervatóriuma az MTI-vel.
Azt írták, hogy a 2,2 magnitúdójú földrengést a lakosság az epicentrum közelében érezhette, károkról egyelőre nem érkezett bejelentés.
A héten Ausztriában volt erősebb földrengés, azt Sopronban és Szombathelyen is érezni lehetett.
Az utóbbi hetekben, hónapokban pedig szintén több hír volt a térségben kipattanó kisebb-nagyobb rengésekről.
Egyesek szerint nem véletlen, a szakértők közül pedig többen arról is beszéltek már, hogy azonnal ki kellene vizsgálni többek között a 2023 nyarán Békés megyében érzékelt többszöri földrengés sorozatot.
Ezek egy része ugyanis emberi építkezések, ténykedések eredményei lehetnek, így fennállhat az a veszély is szélsőséges esetben, hogy egy ember által okozott földrengés pattanhat ki.
Erre persze hihetetlenül kicsi az esély, de teljesen kizárni nem lehet.
A földrengések anynira megszaporodtak a tavaly év eleji Törökországban bekövetkezett extrém rengés óta (noha hivatalosan semmilyen kapcsolatot nem sikerült felmutatni köztük) hogy a kutató intézetek földrengés térképet is kiadtak.
Magyarország földrengés-veszélyeztetettség szempontjából legérzékenyebb területeit mutatja be az a térkép, amelyet a Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet a GEOMEGA Kft.-vel közösen készített nagy mennyiségű geofizikai mérési adat, valamint műholdas földmegfigyelések felhasználásával.
A térkép alapjául szolgáló modellt a földkéreg szerkezete, a korábbi földrengések által létrehozott törésvonalak és kéregmozgások alapján készítették el a szakemberek.
A projekt a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal 206 millió forintos támogatásával valósult meg.
Eszerint az Alföldi régióban igen erőteljes kockázata vna a jövőben egy földrengésnek.
A közleményben kitértek arra, hogy Magyarország földrengés-aktivitása közepes, ami azonban nem jelenti azt, hogy valamennyi földrengés mérsékelt erősségű, csak azt, hogy a nagy rengések ritkák.