Tudomány

Megdöbbentő dolgot állít az idegenekről és az univerzumról egy brit csillagász – mindennek vége?

Most pecsételődhetett meg az emberiség sorsa.

Nick Longrich, a paleontológus és evolúciós biológia oktató azzal a gondolattal állt elő, hogy lottónyertesnek érezhetjük magunkat az élet kialakulását tekintve az univerzumban.

Az ok erre az, hogy Longrich szerint szinte kizárt, hogy az univerzumban még egy olyan életformára találjunk, amely hasonló lenne a Földön kialakult élethez.

Hirdetés

Az univerzum mérete elképesztően hatalmas, hiszen a Tejútrendszerben több mint százmilliárd csillag található, és csak a látható világegyetemben több mint egybillió galaxis létezik.

Mindez azonban csak a teljes univerzum egy apró szelete. Sok csillag és bolygó létezik, ami arra enged következtetni, hogy sokféle életforma is létezhet az univerzumban.

Longrich azonban szerint ennek ellenére rendkívül kicsi az esélye annak, hogy az Földön kialakult élethez hasonló életforma létezzen valahol máshol.

Az ok egyszerű: a Földi élet kialakulásához olyan rendkívüli véletlenek sorozata kellett, amelyeknek megismétlődése rendkívül kevésbé valószínű.

Az élet evolúciójának során számos olyan esemény történt, amelyek elengedhetetlenek voltak az emberi intelligencia kialakulásához. Például az emberek csak akkor tudtak fejlődni, amikor a halakban kifejlődtek azok a csontok, amelyek lehetővé tették a mászást.

Ezek a csontok pedig csak akkor tudtak továbbfejlődni, amikor összetett állatok jelentek meg.

Az összetett állatoknak pedig komplex sejtekre és oxigénre volt szükségük a fotoszintézis útján. Minden ezek a lépések elengedhetetlenek voltak az élet evolúciójában, és egyedülálló események voltak.

Longrich szerint a jelenlegi tudományos álláspont szerint minden organizmus egyetlen őstől származik, és amennyire csak megállapítható, az élet kialakulása csak egyszer történt meg az univerzumban.

Érdekes módon ez a folyamat rendkívül hosszú időt vett igénybe.

Hirdetés

A fotoszintézis például csak 1,5 milliárd évvel a Föld kialakulása után fejlődött ki, a komplex sejtek 2,7 milliárd évvel később, a komplex állatok pedig 4 milliárd év után jelentek meg, míg az emberi intelligencia 4,5 milliárd évvel a bolygó kialakulása után következett be.

Annak ellenére, hogy Longrich szerint rendkívül kicsi az esélye annak, hogy az univerzumban másutt is hasonló élet alakult ki, nem zárja ki teljesen ezt a lehetőséget.

Számításai szerint a fejlődő intelligencia létrejöttének esélye egy tízmillióhoz.

Ha léteznek is mások rajtunk kívül, akkor cska utánunk alakulnak majd ki.

Vagyis ha igaza van a tudósnak, akkor az emberiség sorsa és végzete az, hogy egyedüli értelmes lény a kozmoszban.

Így tulajdonképpen a jövőben egyetlen földönkívüli invázió veszélyétől sem kell egyúttal tartanunk.

Ki mit gondol a tudós vitatott elméletéről?

Mondd el a véleményed, kíváncsiak vagyunk rá!