Tudomány

Orbán fityiszt mutatott a méltósággal meghalni akaró Karsai Dániel halálos beteg ügyvédnek: nem sérülnek az emberi jogai!

Emberek, ebben a t-tves országban már a testünk, életünk és halálunk felett is a politikusok döntenek?!

Nem tartja megalapozottnak a kormány a méltóságteljes halálért a strasbourgi bírósághoz forduló Karsai Dániel ügyvéd kérelmét, és arra kéri a testületet, hogy nyilvánítsa azt elfogadhatatlannak, vagy pedig állapítsa meg, hogy az ALS-ben szenvedő alkotmányjogász emberi jogai nem sérülnek azzal, hogy Magyarországon nem megengedett az eutanázia

– ez derül ki a nyilvánosságra hozott ellenkérelemből.

Hirdetés

Karsai Dánielnél tavaly diagnosztizálták a moto-neuron betegséget, melyben az izmokat mozgató idegsejtek elsorvadnak, így teljes bénuláshoz vezet.

A betegség végén a légzési funkciók is megszűnnek, és a halál fulladás miatt következik be. Vele készült interjúnkat itt olvashatják:

Ahogy a 46 éves ügyvéd is kiemelte, a betegség rendkívül megalázó, az önállóságtól egyre jobban megfosztó élethelyzetbe sodorja. Utolsó szakasza gyakorlatilag vegetatív létezés, bármiféle tudatos aktivitás vagy kommunikáció lehetősége nélkül.

A létezés ezen formája számomra mindenfajta értelmet és méltóságot nélkülöz. Ebben a helyzetben szilárd meggyőződésem szerint joggal igényelhető, hogy az embernek legyen joga az értelmetlen szenvedés helyett méltósággal befejezni az életét” – írta.

A strasbourgi bírósághoz azért fordult, mert

személyes és szakmai véleménye szerint az életvégi döntések meghozatalának teljes magyarországi tilalma alapvető emberi jogait sérti.

A magyar kormány erre a kérelemre adta be – egyébként határidőben – az ellenkérelmét (ezt hivatalosan Észrevételeknek hívják).

Az állam képviseletét az ügyben Tallódi Zoltán, az Igazságügyi Minisztérium Emberi Jogi Főosztályának főosztályvezetője látja el.

A dokumentumot – eredeti nyelven és magyarra fordítva – Karsai Dániel saját Facebook-oldalán hozta nyilvánosságra.

Hirdetés

Karsai posztjában azt is írta, hogy a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bírósága kétnaposra bővítette a tárgyalást.

Az első napon, november 27-én szakértőket is meghallgatnak majd, ők Sándor Judit bioetikus és Regis Aubris palliatív-ellátás szakértő lesznek.

Az EJEB továbbá két szervezetnek megengedte a beavatkozást, azaz írásbeli észrevételek benyújtását. Az egyik a svájci Dignitas, mely tagjainak segít az asszisztált öngyilkosságban, a másik pedig a European Centre for Law and Justice.

Mondd el a véleményed, kíváncsiak vagyunk rá!