CímlapsztorikÉrdekes világ

Orbán térdre ereszkedett az EU előtt? “Lenyűgöző” ami történik egyesek szerint

Orbán valószínűleg megússza? Korszakváltás jöhet Magyarországon? Ki mit gondol?

Orbán Viktor feje felett úgy látszik, hogy az utóbbi időkben ejlentősne felgyűltek a fellegek.

Azonban ugyanakor igen erőteljes, nem várt fordulatok következtek be az EU-val szembeni harc és az EU-s források kapcsán.

Hirdetés

Kiderült, hogy Giorgia Meloni miniszterelnök római hatalomátvétele nem tette Olaszországot – legalábbis pénteken – az “illiberális demokrácia” magyarországi védelmezőjévé.

És az új lengyel miniszter, Szymon Szynkowski is a hallgatás mellett döntött Budapesttel kapcsolatban, akárcsak elődje, Konrad Szymanski.

Számos jogállamisági aktivista és európai parlamenti képviselő elégtelennek tartja Orbán Viktor jelenlegi reformjait, és arra szólítja fel Brüsszelt, hogy ne kössön romlott kompromisszumokat.

Magyarország még nem orvosolta a jogállamiság megsértését.

Az ígért reformok a gyakorlatban még nem működnek.

Ezért követeljük a pénz visszatartását mindaddig, amíg az Európai Bizottság meg nem győződik arról, hogy minden reform megvalósult és hatékonyan működik

– hívta fel a figyelmet tegnap Petri Sarvamaa finn EP-képviselő, aki az Európai Néppárti Klubban a témát irányítja.

Ennek ellenére most úgy tűnik, hogy Budapest decemberben el fogja költeni a “jogállamisági pénzt”, és jóváhagyja a helyreállítási tervet is – bár a kifizetések csak akkor történnek meg, ha teljesülnek a feltételek (mérföldkövek), többek között az igazságszolgáltatással kapcsolatban.

Orbán engedményeinek gyorsasága és mértéke azonban lenyűgöző, állítják egyes nyugati diplomaták.

Hirdetés

Újabb vétó akaszthat meg mégis mindent?

Magyarország most jelzi, hogy ellenzi az Ukrajnának 2023-ban nyújtandó 18 milliárd eurós közös uniós támogatási tervet, amelyet Brüsszelben a helyreállítási alap pénzeivel és a “jogállamisági pénzekkel” kapcsolatos revansként vagy zsarolásként értelmeznek.

A zsarolásnak vannak határai.

Ha Magyarország nem lép vissza, akkor azonban biztosan találunk egy legális módot arra, hogy ezt a 18 milliárd eurót Budapest nélkül is előteremtsük – állítja egy uniós diplomata.

Magyarország vétója az EU globális pénzszállítási reformban való részvételével kapcsolatban “végső soron megkerülhető”.

Mondd el a véleményed, kíváncsiak vagyunk rá!

Kérjük kedveld partnerünket, ezzel is támogatva az oldal további működését

Köszönjük!