Orbán Viktor Nagy Magyarországot akarja visszaállítani: jön a területek visszacsatolása Putyin segítségével?
Megdöbbentő, ha ennek egy kis része igaz, vagy valósággá válik, de mégis, vannak rá utaló jelek.
Arról van szó, hogy régóta terjednek olyan pletykák, szóbeszédek, melyek azt állítják, hogy Orbán Viktor már egy ideje azon mesterkedik, hogy egy megfelelő geopolitikai pillanatban újraegyesítse Nagy Magyarországot.
Meglehetősen szürreálisan hangzik, nem igaz?
Márpedig korábba Erdély visszacsatolása is felmerült, akkor szintén Putyinnal és az oroszbarátsággal hozták ezt összefüggésbe.
Most pedig a szlovák parlament elnöke mondott igen cifra dolgokat.
Boris Kollár, a szlovák parlament elnöke szerint elképzelhető, hogy Vlagyimir Putyin segítségével Orbán Viktor átrajzolja Szlovákia határait.
Boris Kollár szerint az orosz agresszió olyannyira átrendezheti az európai békerendszert, hogy azt kihasználva Orbán Viktor „felparcellázhatja” az országot.
Emellett a házelnök többször is Magyarország felől érkező fenyegetésről beszélt, mint fogalmazott:
Nagy-Magyarországról beszélnek, ingatlanokat vásárolnak nálunk, útleveleket osztogatnak! Ez nem vicc!
Boris Kollár úgy véli, hogy a nemzetközi rendszer oroszok általi aláásása Szlovákia szuverenitását is veszélyezteti.
Véleménye szerint ezt a helyzetet idővel Orbán Viktor is kihasználhatja.
Az utóbbi években főleg kormányzati körökből táplált hangok és szóbeszédek valóban megjelentek, amik ezt a vitát, ezt a diskurzust próbálták erősíteni, és felszínen tartani.
Mintha csak szondáznák a közvéleményt azzal kapcsolatban, hogy a magyar lakosság “mit szólna”, hogyan fogadná azt, ha egyes egykor elvesztett területek visszacsatolásának lehetősége realitássá válna.
A jelenlegi helyzetben mondhatnánk azt, hogy semmi sem elképzelhetetlen, de a dolog ennél bonyolultabb.
Ha Orbán valóban Putyin farvize mentén csatolna vissza területeket, az óriási nemzetközi visszhangot és felháborodást váltana ki, ráadásul nagy valószínűséggel ki is tennék Magyarországot az Európai Unióból.
Arról nem beszélve, hogy az egykori Nagy Magyarországhoz tartozó területek jó része ma inkább gazdasági csőddel járna, mivel jórészt leszakadt, kevésbé tehetős régiókról lenne szó.