Pusztító aszteroida becsapódás 190 helyen: sokkoló térkép látott napvilágot
Térképre vetítették: ez vár ránk hamarosan?
Döbbenetes térkép és aszteroida összecsapódások egész sorozata
A térképet a Heritage Daily mutatta be.
A szakértők kiemelik, hogy a kráterek azért maradtak fenn, mert „túlélték” a földi geológiai folyamatokat.
A legutóbbi ilyen becsapódást a délkelet-oroszországi Szikote-Alin-hegységben regisztrálták, 1947-ben.
A legnagyobb pusztítás pedig a dél-afrikai Vredefort-kráter és környékén történhetett: itt
A tudósok szerint egy 10-15 kilométer átmérőjű aszteroida csapódott be, még a paleoproterozoikumban, mintegy 2,023 milliárd évvel ezelőtt.
Az égitest egy nagyjából 300 kilométer átmérőjű krátert és egy „Vredefort-dóm” néven ismert geológiai képződményt (medencét) hagyott maga után.
Egy másik nagy képződmény, a Sudbury-medence a kanadai Ontarióban alakult ki, a paleoproterozoikumban, körülbelül 1,849 milliárd évvel ezelőtt.
Ezen a területen egy 10-15 kilométeres bolida (egy rendkívül fényes meteor) ütközött a Nuna néven ismertté vált szuperkontinenssel, és egy mintegy 130 kilométer átmérőjű krátert vájt ki.
A legnagyobb becsapódás már egyszer kiirtott mindent a Földön
Az egyik legismertebb becsapódási esemény pedig a Chicxulub volt:
Térképre vetítették: ez vár ránk hamarosan?
Ekkor egy nagy, körülbelül 11-81 kilométer átmérőjű aszteroida vagy üstökös csapódott be a mai mexikói Yucatán-félszigetbe a kréta-paleogén határ idején, valamivel több mint 66 millió évvel ezelőtt.
A becsapódás hatására egy 150 kilométer átmérőjű kráter jött létre.
Széles körben úgy vélik, hogy az esemény hatására úgynevezett tömeges kihalás kezdődött, amely során a földi növény- és állatfajok mintegy háromnegyede elpusztult, a dinoszauruszokat is beleértve.
Aggasztó jövő: az emberiség sorsát pecsételheti meg egy becsapódás
Arról már tudni lehet egy ideje és a NASA sem rejti véka alá, hogy legalább KÉT aszteroida, üstökös esélyek arra, hogy telibe találja a Földet a következő évtizedekben.
Az egyik az Apophis, a másik pedig a Bennu.
Apophis
A 99942 Apophis aszteroida 2004-es felfedezése óta foglalkoztatja a szakértőket. Nem sokkal az égitest észlelése után a szakértők arra jutottak, hogy az objektum 2029-ben eltalálhatja a Földet.
Később sikerült kizárni a 2029-es ütközés lehetőségét, a 2036-os és a 2068-as visszatérése kapcsán azonban sok volt a bizonytalanság.
Az Apophis 2029. április 13-án csillagászati szempontból nagyon közel, 35 ezer kilométerre száguld majd el. Ekkor bolygónk gravitációja befolyásolhatja az aszteroida későbbi pályáját, Davide Farnocchia, a NASA munkatársa szerint ugyanakkor a 2068-as ütközés lehetősége kicsi.
Bennu
A Bennu földközi objektumot (NEO) 1990-ben fedezte fel először a NASA. A tudósok szerint azóta 1999-ben, 2005-ben és 2011-ben történt „közeli találkozás” az aszteroidával.
- szeptember 25-én a Bennu közel halad el a Földhöz, így van esélye annak, hogy a bolygónk gravitációja olyan hatással lesz az objektumra, hogy a következő találkozáskor, 2182-ben, vagyis 159 év múlva ütközési pályára állítja az űrsziklát a Föld felé.