Rendkívüli: elhunyt a rákkal küzdő Silvio Berlusconi
86 éves korában meghalt Silvio Berlusconi, a II. világháború utáni Olaszország leghosszabb ideig hivatalban volt miniszterelnöke.
A gazzetta.it által kiadott hír megemlíti: Silvio Berlusconit a milánói San Raffaele Kórházban érte a halál.
Az egykori miniszterelnök leukémiás volt.
Silvio Berlusconi milánói, középosztálybeli családban született.
Apja egy kisebb bank alkalmazottja volt. Gyermekkora a második világháború idejére esett, s mivel apja antifasiszta volt, a családnak a közeli Svájcban kellett bujkálnia.
Silvio egy szalézi szerzetesek által fenntartott középiskolában végzett, majd a Milánói Állami Egyetemen szerzett diplomát 1961-ben.
Az igazi nagy kiugrás a média világában 1990-ben jött el: az úgynevezett Mammí-törvény alapján az országos hálózattal rendelkező televíziótársaságok kötelesek lettek hír- és politikai műsorokat készíteni.
Az időközben Mediasetre átnevezett cég sorban indította el a hírműsorait:
Hamarosan, az 1994-es választások előtt már Forza Italia-propagandát adtak a műsorok, és a Haladók Szövetsége nevű, balközép koalíciót rendszerint egyoldalúan, negatívan tüntették fel. Berlusconi vállalkozása Berlusconi politikai céljainak részesévé vált.
Halálakor Berlusconi három televíziós csatornával és így a nézők nagyjából felével rendelkező Mediaset cégcsoport tulajdonosa volt, de övé volt a Publitalia piacvezető hirdetési ügynökség és Itália legnagyobb kiadóháza is, valamint az egyik legnépszerűbb hírmagazin, a Panorama is.
Érdekeltségei vannak a film- és a videóforgalmazási üzletben (Medusa, Penta), a bank- és biztosítási szférában (Mediolanum) és még jó néhány területen. Családja tulajdonában állnak az Il Giornale és Il Foglio jobbközép újságok.
A 2000-es évek elején az oligarcha tőkéjét 12 milliárd dollárra becsülték, a Bloomberg 2017-ben Berlusconi teljes nettó vagyonát 8,39 milliárd dollárra értékelte.
Silvio Berlusconi a II. világháború utáni Olaszország leghosszabb ideig hivatalban volt miniszterelnöke. Három alkalommal töltötte be ezt a tisztséget:
1994-től 1995-ig, 2001-től 2006-ig, majd 2008-tól 2011-ig. Technikailag ez négy periódusnak számít, mert kormányátalakítás után – ahogy ez kormányával 2005-ben történt – a régi-új kormánynak ismét fel kellett esküdnie a bizalmatlansági szavazást követően.