Tudomány

Rendkívüli! Igazi áttörés: megtalálhatták a rák ellenszerét Karikó Katalinék?

A Nobel-díjas Karikó Katalin már a rák legyőzésén dolgozik, és úgy tűnik, hogy hamarosan jelentős áttörésen lesz túl az emberiség.

Egy friss jelentés szerint egy új, a hasnyálmirigyrák kezelésére kifejlesztett vakcina megakadályozta a betegség kiújulását az abban részesülő betegek 50 százalékánál.

A hasnyálmirigyrákot köztudottan nehéz felismerni és kezelni. Széles körben “csendes betegségnek” nevezik, mivel a tünetek, beleértve a hasi fájdalmat és a fogyást, gyakran csak akkor jelentkeznek, amikor a rákos sejtek már átterjedtek az erekre és a szövetekre, és ekkor a kezelés már nehézkes.

Hirdetés

De éppen amiatt, hogy a ráknak ezt a formája olyan agresszív, egyben azt is jelenti, hogy remek jelölt az új kezelésre – írja a The New York Times.

A német BioNTech cég tudósai olyan vakcinát fejlesztettek ki, amelyet az egyes betegek egyedi genetikai adottságaihoz lehet igazítani, hogy immunrendszerüket a hasnyálmirigyrákos sejtek elpusztítására tanítsák.

A tudósok a Nature folyóiratban közzétett kis tanulmányukban elmondták, hogy a vakcinát 16 New York-i páciensen tesztelték, és a betegek fele 18 hónap után is rákmentes maradt – a kísérlet tehát sikerrel zárult.

A New York-i Memorial Sloan Kettering Rákközpont 16 betegtől vett tumormintát, és elküldte őket Németországba. Ott a BioNTech – akik anno a COVID-19 vakcinát a Pfizerrel közösen fejlesztették ki – tudóscsoportja elemezte az egyes minták rákos sejtjeiben lévő fehérjéket.

A COVID-vakcinákhoz hasonlóan ezek is hírvivő RNS-t használtak arra, hogy utasítsák a beteg immunrendszerét a rákos sejtek elpusztítására.

A legfontosabb különbség az volt, hogy az egyes vakcinákat az egyes betegek mRNS-ére szabták.

A 16 beteg közül nyolcnál nem volt visszaesés 18 hónappal a kezelés után. Még ennél is biztatóbb, hogy az egyik betegnél a májban lévő új rákos daganat a képalkotó vizsgálatok során eltűnt, miután megkapta a vakcinát.

Mivel azonban a betegek kemoterápiát és egy másik rákgyógyszert is kaptak, nehéz megmondani, hogy a vakcina önmagában mekkora hatást gyakorolt. A kezelt betegek másik felénél egyébként a rák körülbelül egy év múlva visszatért.

Ezek a Karikó Katalin által is fejleszettt vakcinák lehetnek a jövő rák ellenszerei.

Hirdetés

A szakértők szerint azonban már az a tény is ígéretes jel, hogy a tudósok ilyen gyorsan képesek voltak személyre szabott rák elleni vakcinákat létrehozni, minőségileg ellenőrizni és eljuttatni őket a páciensekhez – a betegek nagyjából kilenc héttel a daganatuk eltávolítása után kezdték el intravénásan kapni a vakcinákat.

Azon betegek esetében, akik nem reagáltak a vakcinára, a rák nagyjából 13 hónappal a műtétet követően hajlamos volt visszatérni.

Azoknál azonban, akik reagáltak a vakcinára, a körülbelül 18 hónapos megfigyelés alatt nem mutatkoztak a kiújulás jelei.

Érdekes módon az egyik betegnél a májban vakcina által aktivált immunválaszra utaló jeleket találtak, miután ott egy szokatlan daganat alakult ki. A daganat később a képalkotó vizsgálatok során eltűnt.

Ebből még korai lenne hosszútávú következtetéseket levonni, de szép megerősítő adat, hogy a vakcina képes bejutni más, tumoros régiókba is

-mondta Dr. Nina Bhardwaj, aki a Mount Sinai Icahn School of Medicine rák elleni vakcinákat tanulmányozza.

Karikó Katalin elmondta, nem a tumor kialakulását akadályozza meg a kísérleti vakcina, hanem a meglévő tumor növekedését, továbbterjedését gátolja a betegek mRNS-ére szabott, egyelőre a tesztelés korai klinikai fázisában lévő, de ígéretes oltóanyag.

Mondd el a véleményed, kíváncsiak vagyunk rá!