Terjed a veszélyes habszifon őrület a fiatalok körében, az agyat is károsíthatja!
Figyelem szülők! Erről jobb, ha mindenki tud! Külföldről kezdett el begyűrűzni egy új és veszélyes őrület a gyerekek, fiatalok körében!
A szakemberek arra figyelmeztetnek, hogy a gáz károsíthatja az agynak azokat a részeit, amelyek a gondolkodást, a mozgást, a látást és a hallást irányítják, ráadásul belélegezve pszichoaktív vagy tudatmódosító hatásokat váltanak ki.
Csak felnőttek vásárolhatnak habpatront Amerikában, New York államban ezt egy tavalyi törvény írja elő.
A szabályt azután hozták meg, hogy visszaélések történtek a patronban található dinitrogén-oxiddal
– írja az RTL.hu.
A rendelkezés némi zavart okozott, mert tejszínhabspray-t sem adtak ki fiatalkorúaknak.
Sokan ugyanis a patronban lévő gázt – ami kéjgázként, nevetőgázként is ismert – szívták be.
Az amerikai Drug Enforcement Administration (Kábítószer-ellenes Hivatal) tájékoztatása szerint körülbelül minden ötödik fiatal használ ilyen vagy ehhez hasonló inhalánst, mire eléri a nyolcadik osztályt.
Az ügy most azért került reflektorfénybe, mert egy Albany megyei vegyesbolt kiírta, hogy csak 21 évesnél idősebbeknek adnak tejszínhabot. Ezért a hivatal közleményt adott ki:
A szifonozás világszerte divatos, a patronok ugyanis kicsik és könnyen elrejthetők
– írta a Substance Abuse and Mental Health Services Administration felépüléssel foglalkozó honlap.
A szer „károsíthatja az agy azon részeit, amelyek a gondolkodást, a mozgást, a látást és a hallást irányítják, ráadásul belélegezve pszichoaktív vagy tudatmódosító hatásokat váltanak ki”.
Rövid, de intenzív eufóriát okoz, melyhez az ellazultság érzése, a lebegés és az enyhe hallucinációk társulnak. De fellép koordinációvesztés, homályos látás, csökkent ítélőképesség, szédülés, nevetés, zavarodottság, zsibbadás, szédülés és izzadás is.
A hosszú távú hatások viszont sokkal károsabbak, és akár életveszélyesek is lehetnek. Idegkárosodást is okozhat és kifejezetten kockázatos más drogokkal vagy alkohollal együtt használni – írja a honlap.
Hozzáteszik:
A szer hatása lehet még vérnyomáscsökkenés, májkárosodás, vesekárosodás, hipoxia, szívműködési zavarok, memóriaproblémák, ájulás, gyengült immunrendszer, paranoia, csontvelő-károsodás, agykárosodás, idegkárosodás és végtaggörcsök.
A szerhez hozzá lehet szokni és egyre nagyobb adagokat igényel a használó, ami akár életveszélyt is okozhat.
A SAMHSA arra is figyelmeztet, hogy mivel az inhalánsok, így a dinitrogén-oxid okozta kábulat rövid ideig tart, nem mindig könnyű észrevenni a drogfogyasztás jeleit.
Ami mégis segíthet a beazonosításban:
Torokfájás, száj körüli sebek, étvágytalanság, hangulatváltozások, alvászavarok, orrfolyás, vörös, homályos szemek, vagy ha egy fiatal részegnek tűnik, a titkolózás vagy eltávolodás, valamint a visszaélés kellékei, az üres patronok vagy éppenséggel lufik.