CímlapsztorikÉrdekes világTudomány

Valami borzalmasat találtak a Nap belsejébe: kapu lehet egy másik univerzumba?

Tudósok új elmélete állít a feje tetejére mindent és sokmindent megmagyaráz!

Fogalmazd át az alábbi cikket: Időnként még a tudósok is ihletet merítenek a tudományos-fantasztikus írók munkáiból, az azonban jóval ritkább, hogy egy kutatót egy zenekar inspiráljon munkára.

Márpedig pontosan ez történt a Max Planck Asztrofizikai Intézet asztrofizikusával, Earl Bellingerrel, akit a Soundgarden Black Hole Sun című dala ihletett meg.

Hirdetés

A tudomány mai állása szerint a fekete lyukak akkor jöhetnek létre egy csillagból, ha azok legalább 25-ször nagyobbak a Napnál.

A szupernóva-robbanás során bekövetkező összeomlás során létrejönnek a fekete lyukak, amik aztán elkezdik magukba szívni a környező anyagot.

Bellinger nyolc munkatársával együtt azon kezdett el tűnődni, vajon létezhetnek-e fekete lyukak egy csillagon belül. Pontosabban: az olyan átlagos csillagokon belül, mint amilyen például a Nap.

Meglepő módon arra a válaszra jutottak, hogy igen, létezhetnek

– derül ki a The Astrophysical Journal című tudományos folyóiratból.

De álljunk meg egy pillanatra. A fekete lyukakról közismert, hogy olyan erős gravitációval rendelkeznek, hogy még a fény sem tud belőlük kiszökni, így aztán logikátlannak tűnik Bellinger és csapatának eredménye

– írja az IFLScience.

Csakhogy ott vannak a kvazárok, a csillagszerűnek tűnő rádióforrások, amelyek magjában a feltételezések szerint egy óriási energiaforrás, minden bizonnyal egy szupermasszív fekete lyuk található.

Az elméletet, miszerint a Nap közepén egy ősi fekete lyuk található, már Stephen Hawking is felvetette, Bellinger és csapata azonban azt is elkezdték vizsgálni, miként fejlődnének a csillagok, ha az állítás igaz lenne.

Hirdetés

A vizsgálat során arra jutottak, hogy a Psyché aszteroidánál kisebb tömegű fekete lyukak hatását nem lehetne észrevenni.

Bár a környezetét felemésztené, az érintett terület alapvetően olyan kicsi lenne, hogy egy külső szemlélő nem tudná észlelni a különbséget.

Ha azonban nagyobb lenne a fekete lyuk tömege, az a csillag lassú elhalványodását okozná, ugyanis leállítaná a fúziós reakciót. Emiatt a hasonló korú és tömegű csillagok fénye erősebb lenne, ha nincs bennük fekete lyuk.

A Nap esetében úgy számoltak, hogy ha egy, a Mars tömegénél háromszor nagyobb fekete lyuk lenne benne, akkor 100 millió év alatt felére csökkent volna a fényessége.

Ezután azonban sokkal világosabbá válna, mert a magfúzió helyett az akkréciós korong táplálná azt tovább, és idő előtt vörös óriáscsillaggá fúvódna fel. Emiatt pedig könnyen észlelni lehetne, hogy mi történik.

A Napban egy másik unverzumba vezető “kapu” lehet?

Az elmélet egyúttal felveti azt is, hogy a fekete lyukak akár egy másik létsík, dimenzió átjárói lehetnek.

Számos tudós gondolta ugyanis azt, hogy a feketelyukakba belerepülve az ember úgynevezett féregjáratokban találhatja magát.

Ha ez igaz, akkor az alapjaiban írhatja újra a világunkat

Mondd el a véleményed, kíváncsiak vagyunk rá!