Ledobta Brüsszel az atomot: mától indul a jogállamisági eljárás Magyarország ellen
Na most lesz igazán nehéz magyarnak lenni Európában? Igazi pörölycsapást mértek ezzel a kormányra.
Életbe lép mától kezdve a döntés, a csapás, ami katasztrofális hatással járhat hazánk számára.
Európai Bizottság arról, hogy Magyarország ellen megindítja az EU-pénzek lehívhatóságát jogállamisági feltételekhez kötő eljárást. Egymást érik a találgatások, hogy mindez mit érinthet és mikortól.
Az alábbiakban igyekszünk szétválasztani a tudott tényeket a feltételezésektől.
Kiszivárgott, mi van a ma Budapestre érkező jogállamisági eljárási levélben.
Az Európai Bizottság várhatóan felveti a közbeszerzések anomáliáit, a mezőgazdasági földeladások visszásságait és az EU Csalás Elleni Hivatalával (OLAF) folytatott együttműködés hiányosságait és a felvetésekre a magyar kormánynak legfeljebb három hónapja lesz válaszolni.
Egyre biztosabb tény az, hogy a Bizottság már eldöntötte, feltétlenül pénzbüntetést fog kiszabni Magyarországra.
Egyfajta nyomásgyakorlási szerepe is van ennek, míag mások szerint eze gy vaódi pörölycsapás Magyarrországra és az Orbán-kormányra.
A jogállamisági eljárás egy 6-9 hónapig tartó procedúra, és ennek a végén lehet csak pénzügyi szankciós döntést hozni minősített többséggel a tagállamokat tömörítő Tanácsban…
De ezzel együtt fontos, hogy nem csak a 2021-2027-es időszak pénzeiről van szó az eljárásban, hanem a jogállamisági rendelet 2021. január elsejei hatályba lépése után tett pénzügyi kötelezettségvállalásokra és kifizetésekre is vonatkozik.
Így tehát érintheti a 2014-2020-as időszak pénzeit is, amelyek a megadott időpont után érkeztek Magyarországra.
Ezen felül a jogállamisági eljárás természetesen érinti a 2021-2027-es felzárkóztatási pénzeket, illetve a helyreállítási programunkat (RRF) is, igaz ezek programjait egyelőre még el se fogadta a Bizottság.