Ideje megváltani a jegyeket a világvégére: lételméleti kérdéseket feszeget amit a tudósok felfedeztek!
A háromtest-probléma – ahogyan azt a neve is mutatja – három test egymás gravitációs terében végzett mozgását írja le a kezdeti feltételek és mozgásegyenletek felhasználásával Newton mozgástörvényei alapján.
Ez az égi mechanikai mozgásleírás valószínűleg keveseket hoz lázba (pedig létezik kvantumfizikai is), de akadnak köztünk olyanok, akiket egy többszörösen díjazott regénytrilógia megírására ösztönzött.
A hatvanas és hetvenes évek kommunista Kínájában mindenki ellenségnek számított, aki olyan eszméket terjesztett, melyek szembementek a párt hivatalos álláspontjával.
A fiatal Ye Wenjie szemtanúja lesz annak, ahogy az ifjúkommunisták halálra verik fizikaprofesszor apját, amiért az imperialisták által megfogalmazott tudományos téziseket oktat diákjainak az egyetemen, anyja pedig megtagadja azokat az életben maradás reményében.
A lány egy munkatáborba kerül, de amikor megtalálják nála a tiltott irodalmat, nem sok jóra számíthat.
Végül az esze menti meg, a pártnak ugyanis szüksége van rá ahhoz, hogy Kína az űrversenyben is az élre álljon, beleértve az idegenekkel való kapcsolatfelvételt.
Eljutva napjainkig, a világegyetem működését megérteni vágyó tudósok egyre zavarosabb kutatási eredményeket kapnak, ráadásul többen közülük vagy az öngyilkosságot választják, vagy végleg leállnak az általuk végzett kutatással.
Öt tudós kerül a történet középpontjába, akiket az egyik öngyilkos kínai tudós személye köt össze.
Nekik kell megfejteniük, mi is történik a világban, miközben különböző érdekcsoportok próbálják magukhoz édesgetni őket.
A regény javarészt Kínában játszódik kínai szereplőkkel, de a sorozat a cselekményt kiterjeszti az egész világra.
Előkerül egy rejtélyes sisak is, melyet feltéve az illető egy, a megtévesztésig életszerűnek látszó videójátékban találja magát, ahol a cél egy halálra ítélt civilizáció megmentése.
A valóság minden képzeletet felülmúl és szó szerint sötét fellegeket fest az égre.
Az emberiséget mindig is foglalkoztatta, hogy egyedül van-e az univerzumban, hiszen már csak a nagy számok törvénye alapján is kell lennie értelmes lényeknek rajtunk kívül a milliárdnyi naprendszer valamelyikében.
Kérdésként merül fel, hogy sor kerül-e valaha kapcsolatfelvételre (már ha eddig nem történt meg), illetve az idegenek mennyire különböznek tőlünk, hol állnak a technológia fejlettségi szintjén stb., de ami talán a legfontosabb, ártó vagy baráti szándékkal közelednek-e hozzánk.
Egy esetleges találkozás lehetősége mindenkiből mást és mást vált ki, van, aki harcolna ellenük, van, aki együttműködne velük, van, aki istenként tekint rájuk és van, aki tőlük várja az emberi faj megmentését.
Vajon a való életben minek kéne történnie ahhoz, hogy az emberiség végre észhez térjen és összefogjon az klímaválság, a háborúk, az éhínség és a járványok ellen?
Földönkívüli lények? Óriás aszteroida? Egyéb? Melyik irodalmi vagy filmművészeti alkotás (vész)forgatókönyvének kéne ehhez megelevenednie?