CímlapsztorikTudomány

A WHO kongatja a vészharangot: fel kell készülnie Európa minden kórházának, rekord terjedésnek indulhat a rettegett új vírus

A tudósok szerint most tényleg nagy a baj.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) vezető tudósa arra figyelmeztet, hogy a dengue-láz terjedése az Egyesült Államok és Európa déli részei felé tovább folytatódhat az évtizedben, és Afrika további területein is megjelenhet.

Ennek hátterében a magasabb hőmérséklet kedvező körülményeket teremt a betegséget terjesztő szúnyogok számára.

Hirdetés

A dengue-lázat az egyiptomi csípőszúnyog által terjesztett dengue-vírus okozza.

A betegség jelenleg Ázsiában és Dél-Amerikában is jelen van, évente mintegy 20 ezer ember halálát okozva. Az elmúlt évtizedekben a halálozások száma globálisan nyolcszorosára nőtt, melyet a klímaváltozás, az urbanizáció és az elvándorlás hatása is erősített.

Jeremy Farrar, a WHO fertőzőbetegség-szakértője kiemelte, hogy az országoknak fel kell készülniük a betegség terjedésére, különösen nagyvárosokban.

A dengue-láz sok fertőzött esetében nem mutat tüneteket, így feltehetően sokkal több fertőzött lehet, mint ahány esetet jelentenek.

A betegség jellemző tünetei közé tartozik a láz, az izomgörcs és az ízületi fájdalom. Súlyos esetekben csak körülbelül egy százalék vezet halálozáshoz.

Farrar előrejelzése szerint a dengue-láz terjedése az eddigi területeken tovább folytatódhat, és járványokat okozhat az Egyesült Államokban, Európában és Afrika egyes területein, ezért a helyi kórházaknak fel kell készülniük erre a lehetőségre.

Bár ezeken a területeken már előfordultak korlátozott számú dengue-láz esetek, 2022-ben világszerte 4,2 millió esetet regisztráltak.

Az egészségügyi szakértők arra figyelmeztetnek, hogy idén rekordszintű terjedés várható a betegség tekintetében, és jelenleg Bangladesben zajló járványnak már több mint ezer halálos áldozata van. Bár létezik védőoltás, speciális kezelési mód nincs a dengue-lázra.

A WHO azt javasolja, hogy azokban a térségekben, ahol a dengue-láz komoly közegészségügyi kockázatot jelent, a 6-16 éves gyermekeket oltassák be.

Hirdetés

A vakcinát tavaly decemberben az Európai Unióban engedélyezték, de az Egyesült Államokban még folynak a bevezetésével kapcsolatos tárgyalások.

Mondd el a véleményed, kíváncsiak vagyunk rá!

Kérjük kedveld partnerünket, ezzel is támogatva az oldal további működését

Köszönjük!