Akkora az infláció, hogy új pénzeket kell kibocsátani
Jönnek az új címletek? Megszólalt a jegybank!
Lassan olyan mértékű az infláció, hogy felmerül a kérdés, hogy be kell-e vezetni új 50 ezres bankjegyet.
A legutóbbi inflációs adatok szerint több mint húsz éve nem söpört végig ekkora mértékű infláció a magyar gazdaságon.
Az elemzők most már inkább 15 százalék körül várják az éves pénzgyengülés mértékét. Ilyenkor a jegybank a fizetési forgalom könnyítése érdekében dönthet úgy, hogy új címletet bocsát ki a bankjegyek sorában – ahogy arról a 24.hu beszámolt.
A jelenleg forgalomban lévő legnagyobb címlet Magyarországon a 20 ezres, amit 2001-ben vezettek be.
Amikor a legnagyobb címletünk bevezetésre került, akkor a GDP 70 százalékos növekedési pályán volt, és a növekvő készpénzforgalommal magyarázták a forgalomba helyezését.
Az elmúlt 21 évben a forgalomban lévő készpénzállomány megnyolcszorozódott, a nominális GDP a háromszorosára nőtt.
Az 1990-es adatokhoz képest 2001-ben 682 százalékos, 2021-ben pedig 1430 százalékos pénzromlás volt.
Tehát a 20 ezres kibocsátásakor közel hétszeres volt a drágulás a kilencvenes évek legelejéhez képest, tavaly pedig már bő 14-szeres.
Tény, hogy a kilencvenes évek közepén az infláció a 10–23 százalékos tartományban mozgott, ezzel szemben az elmúlt években a 2–5 százalékos sávban, de éppen a mostani évben lépünk 10 százalék fölé
– teszik hozzá az elemzésükben.
EZÉRT ARRA LEHET KÖVETKEZTETNI, HOGY A KÖRÜLMÉNYEK MIATT KÉTSÉGTELENÜL LENNE A LÉTJOGOSULTSÁGA AZ ÚJ CÍMLET BEVEZETÉSÉNEK.
A készpénzforgalmi igényeket a jelenlegi bankjegycímletek megfelelően kielégítik, a nagy értékű fizetések lebonyolítására Magyarországon az azonnali fizetési rendszer, illetve az elektronikus fizetési infrastruktúra megfelelő lehetőséget biztosít.”
TEHÁT A JEGYBANK SZERINT NINCS ITT AZ IDEJE ÚJ CÍMLET BEVEZETÉSÉNEK.
A válaszuk alapján nem is lesz rá már soha szükség, hiszen az internetes utalások miatt a készpénzmentes tranzakciók átvették a nagyobb értékű ügyletek bonyolítását.
Ennek egy kicsit ellent mond, hogy a készpénzállomány mértéke azt jelzi, hogy sokan továbbra is bőven használják ezt a fizetési módot.
Ki mit gondol?
A nem túl távoli jövőben valóban jöhet az 50 ezer forintos bankjegy?