CímlapsztorikÉrdekes világ

Egy nap alatt összezsugorította a legagresszívebb agydaganatot az új immunterápia

Világszenzációt jelentettek be!

Az amerikai Mass General Cancer Center kutatói nagy reményeket táplálnak egy új immunterápiás eljárás iránt, amely drámai módon képes zsugorítani egy rendkívül agresszív agydaganatot.

Habár a hosszú távú hatásokat még vizsgálják, a The New England Journal of Medicine orvosi szaklapban bemutatott eredmények bizakodásra adhatnak okot azoknak a betegeknek, akiknél glioblastomát diagnosztizáltak az orvosok által.

Hirdetés

A glioblastoma egy rendkívül agresszív rákfajta.

A betegek 95 százaléka öt évvel a diagnózis után elhal. Ugyanakkor reményt ad, hogy számos ígéretes kutatási eredmény született a betegség legyőzésével kapcsolatban.

Nemrégiben először történt meg egy 13 éves fiú gyógyítása egy újfajta kezelési módszerrel, de egy új kísérleti védőoltás is ígéretesnek tűnik ellene.

A kutatók most a CAR-T terápiához fordultak – a CAR a kiméra antigén receptorok angol megfelelőjének rövidítése.

Az eljárás lényege, hogy az orvosok kivonják a szervezet immunrendszerének T-sejtjeit, genetikailag módosítják azokat, hogy felismerjék a daganatsejteket, majd visszajuttatják őket a beteg szervezetébe.

A CAR-T terápia jelentős sikereket ért el a vérrák kezelésében, és a kutatók remélik, hogy hasonlóan hatékony lehet a glioblastomák ellen is

– áll az Interesting Engineering cikkében.

A kutatók az első fázisú klinikai vizsgálat során három betegen próbálták ki a terápiát. Az egyikük egy 72 éves férfi beteg volt, aki a szokásos terápiákon esett át, de a daganata visszatért.

A kísérleti kezelés után azonban alig egy nappal azt mutatta az MRI-felvétel, hogy a daganat jelentős mértékben összezsugorodott.

Hirdetés

Néhány hónappal később a betegség azonban kiújult.

Egy 57 éves nőnél hasonló volt a helyzet, nála egy hónappal a kezelés után újult ki a rák, ám egy másik 72 éves betegnél a kezelés tartósan sikeresnek bizonyult, a terápia mellékhatásai pedig enyhék voltak.

Bár ezek alapján még túl korai a CARv3-TEAM-E terápiát gyógymódként emlegetni, az eredmények meggyőző bizonyítékot szolgáltatnak arra vonatkozóan, hogy a CAR T-sejtes terápia hatásos új fegyvert jelenthet a glioblastoma elleni küzdelemben.

Mondd el a véleményed, kíváncsiak vagyunk rá!

Kérjük kedveld partnerünket, ezzel is támogatva az oldal további működését

Köszönjük!