EgészségünkTudomány

Tényleg káros a mikrós étel? nagyon ijesztő elmélettel álltak elő!

Szerintetek lehet benne valami?

Egy ideje már megy a vita arról, hogy megmikrózni az ételt mennyire lehet káros hosszabb távon az egészségre.

Egy időben egyáltalán nem volt erről egyértelmű konszenzus.

Hirdetés

Sőt, úgy számos kutatás úgy sejtette, hogy az ételek kémaiia állagát is megváltoztatja a mikrózás.

Mára ezt megcáfolták, és úgy lehet tudni, hogy nem jár a mikrózás rákkeltő és egyéb hatásokkal.

A mikrohullámú sugárzás ugyan nem jelent kockázatot – de a műanyag felmelegítésével kapcsolatban egészségügyi aggályok merülnek fel. Mutatjuk, mit mondanak a legújabb kutatások arról, hogyan mikrózhatjuk biztonságosan az ételeket.

Annak ellenére, hogy a mikrohullámú sütő már évtizedek óta a mindennapjaink része, a mai napig sokan ellenzik annak használatát. Vannak, akik életmentőként üdvözlik ezt a háztartási cikket, míg például egyes szakácsok szerint az tönkretette főzés művészetét.

De a kulináris vitákon túl van egy másik vita is, amely arról szól, hogy ártalmas-e vagy sem a mikhrohullámú sütő használata – írja a BBC.

Helyes használat esetén az Egészségügyi Világszervezet szerint nincs ok az aggodalomra a mikrohullámú sütő sugárzása miatt. Más aggályok azonban kevésbé egyértelműek – például, hogy a mikrohullámú sütés tápanyagveszteséget okoz-e, vagy hogy a műanyagban történő melegítés hormonális zavarokat válthat-e ki.

A mikró elpusztítja az értékes tápanyagokat?

Egyes kutatások szerint a zöldségek a mikrohullámú sütőben elveszítik tápértékük egy részét. A mikrohullámú sütés például a brokkoliban lévő flavonoidok – gyulladáscsökkentő hatású növényi vegyületek – 97%-át eltávolítja. Ez harmadával több kárt okoz, mint a főzés.

A hagyományos sütő azonban erősebb versenytársa lehet a mikrohullámú sütőnek. Egy 2020-as tanulmány összehasonlította egy mikrohullámú sütőben főzött fagyasztott készétel és ugyanennek a hagyományos sütőben főzött ételnek a tápanyagtartalmát.

A kutatók azt találták, hogy a két főtt étel között az egyetlen különbség az volt, hogy a mikróban főzött ételben “valamivel” több C-vitamin maradt meg, de a kutatók nem tudták megmagyarázni, hogy ez miért lehet.

Hirdetés

Egy 2019-es tanulmány, amely a brokkoli mikrohullámú sütőben történő tápanyagveszteségét vizsgálta, rámutatott, hogy a korábbi tanulmányok változtatták a főzési időt, a hőmérsékletet és azt, hogy a brokkoli vízben volt-e vagy sem.

Azt találták, hogy a rövidebb főzési idő (egy percig mikrózzák a brokkolit) nem rontotta a tápanyagtartalmat.

A párolás és a mikrohullámú sütés még a zöldség flavonoid tartalmát is növelhette. “Az ebben a vizsgálatban alkalmazott főzési körülmények között a mikrohullámú sütés jobb módszernek tűnt a flavonoidok megőrzésére, mint a párolás” – írták a kutatók.

Ugyanakkor azt is megállapították, hogy a túl sok vízzel (például a főzéshez használt vízmennyiséggel) történő mikrózás a flavonoidok csökkenését okozta.

Xianli Wu vezető kutató szerint nincs egyetlen elfogadott mechanizmus, amely megmagyarázná, hogy a mikrohullámú sütés miért segít megtartani a flavonoidtartalmat. Lehet, hogy a mikrohullámú sütés megkönnyíti a flavonoidok mérését.

Úgy véli, lehetséges, hogy a mikrohullámú sütő felpuhítja a növényi szöveteket, ezáltal könnyebb lesz őket kivenni, azt azonban nem gondolja, hogy ezeknek a mennyiségét ez a fajta elkészítés növelné.

Egy újabb, 2023-as tanulmány is azt állítja, hogy nincs gond a mikrohullámű sütőkkel.

A kutatók összehasonlították a különböző zöldségek főzésének, párolásának és mikrózásának hatásait, és arra a következtetésre jutottak, hogy a mikrózás volt a leghatékonyabb a tápanyagok megőrzése szempontjából.

Mondd el a véleményed, kíváncsiak vagyunk rá!

Kérjük kedveld partnerünket, ezzel is támogatva az oldal további működését

Köszönjük!