Hivatalos: nem jön a gáz, pánikba Európa
A kormányok és a vállalatok attól tartanak, hogy Európára sötét és a hideg korszak köszönt.
Ma reggel hat órakor a terveknek megfelelően leállt a gázszállítás az Északi Áramlaton.
Az orosz gázt Németországba szállító legnagyobb egységes vezetékén hétfőn kezdték meg éves karbantartását, és várhatóan 10 napig nem lesz rakta szállítás.
A kormányok és a vállalatok attól tartanak, hogy a leállás tartós lesz.
Európa attól retteg, hogy Oroszország meghosszabbíthatja a tervezett karbantartást, hogy tovább korlátozza az európai gázellátást. Ez óriási károkkal járna, hiszen nem tudnák feltölteni a téli hónapokra a tárolókat.
EZ TOVÁBB FOKOZNÁ AZ EURÓPÁT URALÓ ENERGIAVÁLSÁGOT.
Robert Habeck német gazdasági miniszter kijelentette, hogy az országnak szembe kell néznie azzal a lehetőséggel, hogy Oroszország a tervezett karbantartási időszakon túl is felfüggeszti az Északi Áramlat történő gázszállítását:
„az eddigi tapasztalatok alapján most nem lenne nagyon meglepő, ha valami apró, technikai részletet találnának, és akkor azt mondhatnák (az oroszok – szerk.), hogy most már nem tudjuk visszakapcsolni”.
A korábbi években az Északi Áramlat 1 éves karbantartási időszaka körülbelül 10-12 napig tartott, és időben befejeződött.
A gáz teljes leállása valószínűtlen, a Gazprom nem irányította át az áramlást más vezetékeken keresztül, ami azt jelzi, hogy a gázáramlás hosszan tartó csökkenése várható – vélik a Goldman Sachs elemzői, a Reuters összefoglalója alapján.
Az európai referenciaértéknek számító holland gáz nagykereskedelmi ára tavaly július óta több mint 400 százalékkal emelkedett. Az Északi Áramlaton keresztül történő szállítás leállítása Oroszországnak és Nyugat-Európának egyaránt ártana.
Magyarországra történő gázszállítás zavartalan, az adatok nyilvánosan ellenőrizhetők.
Ha esetleg úgy alakul, hogy Oroszország nem indítja újra a karbantartást követően az Északi Áramlatot, akkor Olaf Scholz kormányának nagyon nagy problémával kell farkasszemet néznie.
Valószínűleg soha nem látott intézkedéseket kell bevezetniük, és teljesen térdre kényszerülhet Európa gazdasági motorja.
Ennek szinte biztosan és azonnal az lenne a következménye, hogy mély recesszióba kerülne Németország, ami az egész kontinensre kihatna.