Létezett a legendás Hutlantisz? A magyar tenger mélyén heverő több száz éves romok…
Senki sem tudja, mi lett a magyar Atlantisszal és az ott élő ősközösséggel… A sziget azonban valóban létezett, de elnyelte a Balaton!
Legendás víz alá merült civilizációk
Azt az emberiség és a modern régészet már régóta tudja, hogy a világ számos pontján találtak föld alá került, a víz mélyére süllyedt, vagy elárasztott településeket, amik az emberi történelem részben elfeledett korszakainak egyfajta mementói.
Sajnos sok esetben egyszerűen nincs magyarázat arra, hogy kik lehettek a korabeli építők, lakosok, egykori civilizációjuknak nincs egyéb nyoma.
Hutlantisz létezhetett?
Hazánkban szintúgy többféle, egykor dicsőséges éra maradványai kerülnek elő – azonban rendkívül ritka, hogy azok éppenséggel valamiféle Atlantisz módjára a víz rejtekében húzódnak még évszázadokon vagy évezredeken keresztül.
Olyannyira ritkaság ez, hogy mind ez idáig alig akadtunk rá efféle egzotikus leletekre.
Pedig ott van többek között a magyar tenger, azaz a Balaton mélyén is egy ilyen.
Eredetileg egy sziget volt, melyet Lustah, vagy Losta szigetének is volt szoksá emlegetni.
A sziget azonban elsüllyedt a Balaton partnovalának változásával, és az egykor a szigeten élő közösségnek is nyoma veszett…
Rengeteg bizonyíték támasztja alá Losta szigetének létét
Több középkori térkép tanúsága szerint létezett még egy negyedik sziget is az egykori „Platten See”-ben, ennek az Aszófői-öbölben fekvő Losta (Lustah) nevű földdarabnak később azonban nyoma veszett.
Ez a kicsiny sziget egy Losta, vagy Lusta vagy Lustah nevű falunak adott egykor otthont, egy piciny közösségnek, mely a szigeten élt, békében és harmóniában.
Losta közösségéről ugyanis ma mára alig lehet valamit tudni, nem sok információ maradt fenn róla.
Rengetegen indultak már a hazai régészek és felfedezők közül útnak, hogy megtalálják az elveszett földdarabkát, de a pontos hely meghatározása a mai napig nem történt meg.
A múlt árnyai a Balaton mélyén
A Balatonon eredetileg 3 sziget is volt egykor.
Ezek mindegyike átlakault az idők során, vagy eltűnt, mint Losta.
Még a 18. század elején is készült olyan térkép, amely azt mutatta, hogy a Tihanyi-félsziget jelenlegi nyakát víz borítja.
Egyes kutatások során korábban találtak Sajkod közelében rejtett utakat, és elsüllyedt szigetmaradványokat.
Többször merültek már le búvárok a mélybe, hátha felszínre tudnak hozni leleteket, de eddig nem bukkantak rá sokmindenre a fentieken kívül..
Hogy a jövőben várható-e valami az ügyben, és lesznek-e feltárások a Balatonban, erről egyelőre bizonytalan információk vannak.
A szakemberek szerint a túlságosan zavaros víz és a nagyon nagy mennyiségű üledék miatt ma már lehetetlen lenne a világ elé tárni az “elveszett világot”.