Már nem csak a vakcinákkal van gond, sokkal nagyobb a baj az EU-ban!
Minden veszélybe került, összehívhatják a válságtanácsot is?!
Látva az év elejétől kibontakozó kaotikus oltási folyamatot, ami veszélyezteti a járvány után remélt gazdasági fellendülést is, úgy tűnik, most szükség van a lelki támaszra
– véli Tony Barber, a Finacial Times publicistája.
Ezzel egyidejűleg az EU kilátásai a következő időszakra eléggé sötétek.
A lassú oltási kampány miatt várhatóan többen halnak meg, ami aláássa az uniónak azt az imázsát, hogy gondoskodó jóléti államok szövetsége, és a tetszés szerinti pozitív végtelenbe tolja ki azt a lehetőséget, hogy az egészségügy szervezése uniós hatáskörbe kerüljön a tagállamoktól.
Ráadásul az EU brüsszeli vezetése csak még mélyebbre ássa magát gödörben, amibe került, azzal, hogy a európai vakcinaexport korlátozását javasolja. Ez azt üzeni, hogy elvesztette az önbizalmát, gyenge és összevissza kapkod.
Ha lehet még ezen a helyzeten is rontani, akkor éppen ezt teszik azzal, hogy az AstraZeneca vakcinájának uniós exportját akarják visszafogni. Éppen annak a készítménynek a kivitelét akarják akadályozni, amelynek imázsát tönkretette az elmúlt hetek vitája a veszedelmes mellékhatásokról, ezért hegyekben áll a raktárakban.
A lassú oltás, a fertőzések gyors terjedése, a lezárások elhúzódása késleltetni fogja a gazdasági kilábalást, ráadásul legfőképpen azokban az déli országokban, amelyek létfontosságú ágazata az idegenforgalom.
Egyben ezek a leginkább eladósodott európai államok, és borítékolható, hogy ez később kiélezi a “takarékos” és “pazarló” országok vitáját, azaz észak-dél, nyugat-kelet ellentétet az EU-ban.
A 750 milliárdos helyreállítási alap kicsi, így ki kell pótolni az Európai Központi Bank államkötvény-vásárlásaival és a tagállamok saját támogatásaival.
Régi nóta az is, hogy ezt össze kellene kötni az európai országok gazdasági reformjaival, ám ez eddig elmaradt, és ezen a téren nem csupán a dél-európai országokat lehet hibáztatni, hanem az unió éllovasát, Németországot is, amely a német újraegyesítés követő 20 évvel ezelőtti korrekció óta nem nyújt hozzá érdemben gazdaságának szerkezetéhez.
Összességében az európai integráció mélyítése a költségvetési integráció terén, ami a monetáris átalakítás, az euró 1999-es létrehozása óta hiányzik, várhatóan lekerül a napirendről.
Ez talán nem tragédia, ám sokáig eltarthat, mire az EU összeszedi magát és képes lesz továbblépni.