CímlapsztorikÉrdekes világ

Merkely Béla az oltásra váró kismamáknak üzent nagyon fontos dolgot, mindenki tartsa be!

A fogamzásgátlót szedő nőkre és krónikus betegekre is kitért, érdemes rá nagyon figyelni.

Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora a válaszolt a hallgatók kérdéseire a Kossuth rádió ma reggeli, Vírusinfó című műsorban. Előkerült a kínai vakcinák mellékhatásainak kérdése is.

Csak úgy záporoztak a kérdések Merkely Bélára a Kossuth rádió ma reggeli adásában: a vírussal és az oltással kapcsolatos kérdések még mindig sok ember félelmeit korbácsolják fel. Jó jel viszont, hogy a betelefonálók mindegyike szerette volna beoltatni magát, a kérdés csak az volt, Merkely Béla orvosi véleménye szerint megtehetik-e, és ha igen, melyik vakcinával.

Hirdetés

A lányom gyermeket szeretne, és három éve különböző kezeléseken vesz részt a teherbeesést segítendő. Kaphat-e oltást, és ha igen, milyet és mikor? – kérdezte az egyik hallgató.

Ez a leggyakrabban előforduló kérdés, mindenki azt kérdezi, hogy ha gyermeket szeretne vállalni, akkor melyik oltás a legjobb. Azt kell mondanom, hogy bármelyik oltás tökéletes, az a legfontosabb, hogy ne fertőződjön meg – felelte Merkely.

Egy másik hallgató lánya 14 hetes kismama, akinél 7 hetes korában diagnosztizáltak tünetmentes Covidot. Tekintettel arra, hogy kismama, mikor kaphatja meg a fertőzést követően az oltást? A másodikat valóban csak a szoptatás után kaphatja meg? – érdeklődött a szülő.

Merkely sietett tisztázni, hogy mint a fertőzésből kigyógyultak általában, ő is onnantól számítva három hónapra kaphatja meg az első oltást.

– A terhesség ideje alatt a másodikat nem javasoljuk, viszont amikor a szoptatás megkezdődött, megkaphatja a második oltást is – tette hozzá a Semmelweis Egyetem rektora.

Rengeteg nőt érinthet az a kérdés is, hogy fogamzásgátló tabletta mellett bátran felvehető-e az oltás? Merkely Béla véleményére nekik különösen oda kell figyelni:

– Nincs olyan adat, hogy ezt az oltás előtt figyelembe kéne venni, de igaz, hogy a hormonkészítményekkel kapcsolatban elsősorban az alsó vénás trombózisoknak az előfordulása magasabb. Ez egy ismert orvosirodalmi tény; az oltástól függetlenül is ha lábdagadás, mellkasi panasz, köhögés lép fel, akkor mindenképpen orvoshoz kell fordulni – figyelmeztetett. A fogamzásgátlót alkalmazó nőknek azt tanácsolta: bármelyik oltást fogadják el, mégpedig minél hamarabb,.

– A fogamzásgátló tablettával kapcsolatos vérrögképződésnek a valószínűsége nagyjából százszoros, mint amit az AstraZeneca kapcsán mint veszélyt meg lehetett említeni – mondta a professzor.

– Mikor kaphat oltást az az óvónő, aki novemberben átesett a betegségen, majd nem tudott részt venni a pedagógusok kötelező oltásán, mert újra megfertőződött? – kérdezte panaszosan egy idős hallgató.

Hirdetés

Nagyon ritkán fordul ilyen elő, érdemes megnézni, hogy tényleges-e a második fertőzés. Előfordul, hogy valaki egyszer megfertőződik, és a későbbiekben a PCR-teszt pozitív lesz. Itt valójában a régi fertőzés maradványát tudják felmutatni. Ha valóban az a nagyon ritka eset következett be, hogy kétszer kapta meg a betegséget, akár hamarabb is megkaphatja az oltást, mint az általában javasolt három hónap. Érdemes ez ügyben a háziorvossal vagy kórházi orvossal való konzultáció – javasolta Merkely.

Mondd el a véleményed, kíváncsiak vagyunk rá!

Kérjük kedveld partnerünket, ezzel is támogatva az oldal további működését

Köszönjük!