Műhús és sejttenyésztett kávé? Bill Gates és a gazdag szuperelit génszerkesztett förmedvényekkel tömné a civilizációt?
Borzalmas tervekről beszélnek. Ha ennek csak a fele igaz, nagyon nagy bajban vagyunk.
Egy jó ideje lehet tudni azt, hogy az olyan szupergazdag vezetők, mint többek között Bill Gates és társai valóban szorgalmazzák, hogy az ember a hagyományos húsfogyasztásról szép lassan áttérjen a műhúsok, laborhúsok világába.
Vagyis hogy idővel mindenki ezeket fogyassza.
Elmondásuk szerint erre azért van szükség, mert az élelmiszeripar a jelenlegi módokon hamarosan nem fogja tudni ellátni az embereket.
Különösen igaz ez a húsiparra, melynek ökológiai lábnyoma és vízigénye igen magas.
A jövőben tehát lényegében bár nincs így konkrétan kimondva, de egyesek véleménye szerint a kiváltságosok joga lesz valódi húst enni.
Az átlag és kevésbé tehetős pórnép pedig elégedjen meg a laborhúsokkal.
Vagy ha ehhez nincs gusztusa, akkor majd lesz gyomra a különféle bogarak, tücskök, férgek megevésére.
A laboratóriumban tenyésztett húsokkal már régóta kísérleteznek és most itt az újabb őrület.
Ezúttal a kávétermesztés környezeti lábnyomát csökkentenék azzal, hogy sejttenyésztéssel állítják elő.
A kávénövényből származó sejteket steril körülmények között, bioreaktorokban szaporítják, majd a sejtbiomasszát betakarítják, szárítják és pörkölik.
Míg a hagyományos módon termesztett kávét évente egyszer vagy kétszer lehet szüretelni, a laboratóriumban előállított kávé egy hónap alatt elkészíthető.
A sejtalapú kávé illata és íze nagyon hasonlít a hagyományos kávééhoz, a biomassza szárítását és pörkölését ugyanis úgy alakították ki, hogy az a fogyasztók által megszokott aromát és ízt eredményezzen.
Vagyis a kutatásban résztvevők szerint a sejttenyésztett kávé pont olyan, mint a hagyományos, csak sokkal környezetbarátabb módon van előállítva.
Nos, ki mit gondol?
Szupergazdagék és a nagyvállalatok újabb őrülete amit az egész világra rá akarnak kényszeríteni majd, szigorúan a “bolygó megmentése érdekében”?
Kell félni a kotyvasztott húsoktól, a laborkecskétől vagy a rovar alapanyagokból készült ételektől vagy sem?
Vajon mennyire lesz igazuk hosszabb távon azoknak, akik azt állítják, hogy ezeknek a hosszú távú egészségügyi hatása még nem vizsgált?
Ki mit gondol?