CímlapsztorikEgészségünk

Novák Hunor orvos posztja hatalmas felháborodást váltott ki a gyógyszerészek körében! Ti mit tapasztaltatok? A gyógyszertárak valóban TRÜKKÖZNEK?!

Novák Hunor bejegyzését mely óriásit robbantott, változtatás nélkül közöljük:

Éva írja: “Anno az ötödik gyógyszertárban voltak hajlandóak elkészíteni 3 hetes kisfiam szívgyógyszereit. Jártuk végig a kerületet, és az első négy helyen közölték, hogy nehéz és macerás elkészíteni, nem vállalják. Mi pedig ott álltunk a pár hetes szívbeteg csecsemővel, hogy akkor hogy adjuk be neki az életmentő gyógyszert?

Az ötödik patikában ahova elmentünk, szó nélkül vállalták, fel sem merült, hogy nem, és azóta is mindig megkérdezik, hogy van a kicsi, együtt aggódnak és együtt örülnek velünk. 🙏”

Hirdetés

Sajnos nem egy esetben szabályosan felírt, szakmailag indokolt készítményeket PUSZTÁN azért nem csinálnak meg, mert “fárasztó”, időigényes, és anyagilag nem éri meg. Én erről beszélek, és ezt nem tartom elfogadhatónak. A szülő pedig indulhat gyógyszertár látogató körútjára, és reménykedhet, hol hajlandóak ugyan megcsinálni a szívbeteg gyermekének a gyógyszert. Annyira röhejes ez az egész, csak az a baj, hogy nem tudok röhögni ezen.

Még mindig van néhány gyógyszerész, aki szégyent hozva a gyógyszerészeti szakmára habzó szájjal háborog a posztjaim alatt, hogy csak pár száz forintot fizetnek egy gyógyszertárban elkészített gyógyszer munkadíjáért, és ő nem fogja ennyiért megcsinálni… És?

Ez így akkor etikailag elfogadható, hogy nem csinálják meg? Nem csak emberileg, jogilag is kötelező elkészíteniük a gyógyszert: ez a gyógyszertári engedéllyel együtt járt, mint feladat! Amikor kórházban dolgoztam, kötelező volt a hétvégi ügyelet: azt sem fizették meg, de vele járt, kötelező volt.

Nem szeretnék ilyen irányba elmenni, de az a patika, aki a magisztrális gyógyszerkészítést megtagadja, komoly retorziókkal nézhet szembe, ha egy páciens panaszt tesz… És azt gondolom, hogy tegyen is, ha szívbeteg gyermekének nem készítik el a gyógyszerét.

Köszönöm azoknak a gyógyszerészeknek és gyógyszertáraknak, akik bevállalják a nagyobb munkát, akár veszteséget is, és korrekten segítenek a pácienseken.

Novák Hunor posztja hatalmas felháborodást váltott ki a gyógyszerészek körében. Íme néhány beszédesebb reakció, amely a gyermekorvos figyelemfelhívására érkezett:

Ma rendeltünk 100 g clioquinolumot egy beteg kenőcsébe. Ez a legkisebb kiszerelés, 20 ezer forintba került a patikának. A kenőcsbe 0,9 g-ra volt szükség. A maradék 99,1 g megy a kukába. És itt érdemes szót ejteni a gyalázatos magisztrális díjakról is. E készítmény elkészítéséért kemény 260 forintot kapott a gyógyszertár. Vicc.

Gyógyszerészként érdekes ezt olvasni. Sajnos konkrétumok nélkül erre nem lehet mit mondani. Sajnos napi szinten futok bele rosszul felírt vagy szakmaiatlan, jogszabályoknak nem megfelelő magisztrális receptekbe. Legtöbbjét felírni sem lett volna szabad, ilyenkor ugye, az lenne a baj, ha megcsinálom.

Sajnos ebből van sok. Fogadjuk el, a magisztrális készítmények tömeges alkalmazása indokolatlan, idejétmúlt és hatástalan.

Hirdetés

Természetesen a beteg az első, és azt a felírt magisztrális készítményt, ami tudományosan igazoltan a gyógyulást szolgálja, el kell készíteni (ezt a gyógyszerészek döntő többsége meg is teszi veszteségesen is)! DE a magisztrális gyógyszerkészítés problémája azért a leírtaknál sokkal komplexebb, régóta megoldatlan szakmai problémákkal és állami finanszírozási hiánnyal küzd. Bármely közforgalomban dolgozó gyógyszerész szívesen mesél róla részletesebben az érdeklődő orvos kollégáknak.

Kedves Kolléga Úr! Ha ennyire szeret turkálni a patikák zsebében, hadd turkáljunk mi is az ön zsebében. Árulja el, miért is kerül egy oltás több mint 20 000 forintba? Összehasonlításképpen egy gyógyszertári egyedileg készített kúp magisztrális díja 1500 forint és két óra munka. Ha már muszáj volt nyilvánosan beleállni a patikákba…

Kedves Doktor Úr! Jó lenne, ha nem uszítaná a patikusok ellen a népet! Együtt kéne dolgoznunk, nem egymás ellen. A patika, ahol a szakmámat kezdtem, mindig mindent elkészített, pedig voltak cifrák! Az OGYEI helyett inkább a környező patikáknak kéne írni, hogy mit fog írni és odaküldeni a betegeit! Mindenki jól járna. Nem kell örökké ellenségeskedni!

A sajtó megkereste Magángyógyszerészek Országos Szövetségét, mert szerettük volna tudni, hogy mi a szakmai álláspontjuk, milyen tapasztalataik vannak patikai oldalról, de nem kívántak nyilatkozni.

Mondd el a véleményed, kíváncsiak vagyunk rá!