Rendkívüli csillaghullás várható csütörtök éjjel: gigászi égi látvány jön!
Érdemes lesz felnézni este az égre, érkezik a Drakonidák meteorraj!
A becslések szerint óránként akár 10 csillaghullást is észlelni lehet majd, ezért mindenképp érdemes odafigyelni arra a meteorrajra, ami minden évben ilyenkor érkezik, és igencsak látványosnak ígérkezik.
A Drakonidák, a Sárkány (Draco) csillagképről kapták nevüket, mivel a hullócsillagok látszólagos kiindulási pontja ez a csillagkép.
A Sárkány a Nagy Medve és a Kis Medve között figyelhető meg az égbolton, bár éles szem kell hozzá, mert a csillagai többnyire halványan látszódnak csak.
Ezt a meteorrajt is, akárcsak sok másikat, egy üstökös porfelhőjének köszönhetjük.
A viszonylag fiatalnak számító meteorrajt a 21P/Giacobini-Zinner üstökös szórta szét.
A meteorraj az 1900-as évek előtt még nem létezett és többször meglepetéssel szolgált a megfigyelők számára.
Az üstökös 1900-ban került napközelségbe, amikor is Michel Giacobini fedezte fel ezt az objektumot.
Eddigi legintenzívebb éve 1933-ban volt, amikor európai megfigyelők a 20. század, sőt minden idők egyik legnagyobb meteorkitörésének lehettek szemtanúi.
Az esti órákban jelentkező meteorvihar legaktívabb időszakában percenként 200-300 meteort lehetett látni, de az írországi Armagh Obszervatóriumból feljegyeztek egy olyan 5 másodperces időszakot, amikor nagyjából 100 Drakonida meteor tűnt fel az égen.
Az üstökös 6,5 évente tér vissza, azonban vannak olyan évek is feljegyezve, amikor nem volt semmiféle aktivitása, ilyen pl. az 1940-es év. 1946-ban újra aktív volt a meteorraj, ami 50/60 meteor/óra intenzitással jelentkezett
– írja a Wikiédia.
Ti várjátok már?
Nézni fogjátok majd a csillaghullást?
Egy biztos: nagyon látványosnak ígérkezik!