Tudomány

Rendkívüli: nagy erejű földrengés volt Magyarországon rengések sorozata várható? A szakértők szerint AZONNALI vizsgálatra van szükség

Már nem lehet elfedni azt, hogy komoly tektonikai mozgások indultak be Európa alatt is, amik az elmúlt 50 év legnagyobb rengéseit okoz hatják?!

Már nem lehet elfedni azt, hogy komoly tektonikai mozgások indultak be Európa alatt is, amik az elmúlt 50 év legnagyobb rengéseit okoz hatják?!

Egyre nagyobba baj, az utóbbi hónapokban többször megmozdult a föld Magyarország területén is, azo belül Békés megyében szinte sorozatosan voltka rengések.

Hirdetés

Emiatt egyes szakértők azonnali kivizsgálást javasoltak, mert fennállhat a veszélye, hogy egy nagyobb, már pusztító erejű rengés is jöhet.

Sőt, azt sem zárták ki, hogy emberi tevékenység fogja előidézni ezta rengést, mivel Békés környékén nagy geológiai munkálatok vannak egy ideje.

Most pedig a magyar határtól nem messze pattant ki Szlovákiában egy nagy erejű, 5-ös erősségű földrengés.

Földrengés volt Szlovákiában, Homonna városában magyar idő szerint 20:23-kor, amelyet Magyarországon, Lengyelországban, és Ukrajnában is érezni lehetett. Az Android Earthquake Alerts System 5-ös erősségűre becsülte a földrengést,

Augusztus végén Békés vármegyében több mint száz földrengést észleltek.

Erről, valamint Magyarország földrengés-veszélyeztetettségéről és a Paksi Atomerőmű biztonságáról is beszélgettünk korábban Tímár Gáborral, az ELTE TTK Geofizikai és Űrtudományi Tanszék egyetemi tanárával.

„A földrengéseket nem látjuk előre. Azt lehet prognosztizálni, hogy adott időegységben, például százéves időtávon milyen földrengés okozta gyorsulás előfordulása a legvalószínűbb”

– szögezte le Timár Gábor.

Abban azonban több hazai szakértő is egyetért, hogy a következő években, évtizedekben esélyes egy nagyobb erejű, pusztítóbb rengés Magyarországon, mivel a legutóbbi már túlságosan régen volt ahhoz.

Hirdetés

Ezért egy térképet is kiadtak nemrégiben a tudományos kutatások alapján, hogy hol várhatók nagy erejű rengések a jövőben.

A térkép országos skálán mutatja Magyarországon a fiatal és aktív törésvonalakat, a földrengések eloszlását és fészekmechanizmusát, a földrengés-veszélyeztetettség szempontjából legérzékenyebb területeket.

A térkép alapjául szolgáló modellt a földkéreg szerkezete, a korábbi földrengések által létrehozott törésvonalak és kéregmozgások alapján készítették el a szakemberek

– tájékoztatott a Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet.

Jelentősebb károkat okozó rengés csak 15-20 évenként, míg erős, nagyon nagy károkat okozó, 5.5-6.0 magnitúdójú földrengés 40-50 éves intervallumban pattan ki

Mondd el a véleményed, kíváncsiak vagyunk rá!

Kérjük kedveld partnerünket, ezzel is támogatva az oldal további működését

Köszönjük!