Valami olyan történt Indiában, ami után minden kormány vágyik a járvány kapcsán
Indiában megtörtént a “csoda”? India tényleg túl van a világjárványon?
A tudósok felfedezhettek valamit, ami mindent megváltoztathat. Megvan a vírus Achilles-ina?
A napi új esetek száma a szeptemberben mért 90 ezer feletti csúcsokról februárra alig 10 ezer fölötti értékekre esett, sőt február elején volt olyan nap, hogy Delhiben egyetlen egy Covidhoz köthető halálesetet sem jelentettek. India túl lenne a koronajárványon?
Érdekes dologra figyeltek fel Indiával kapcsolatban. Míg a világ nagy részén a koronavírus-járvány újabb felfutásával küldenek az országok, addig Indiában úgy tűnik, pont ellentétes folyamatok zajlanak:
Míg hat hónapja kritikus covidos betegeket sem tudtak már fogadni a kórházak, orvosok estek össze a kimerültségtől és a vírus kontrollálatlanul terjedt, addig most a napi új esetek száma a szeptemberben mért 90 ezer feletti csúcsokról februárra alig 10 ezer fölötti értékre esett.
Sőt, február 9-én – az elmúlt 9 hónapban először – Delhiben egyetlen egy Covidhoz köthető halálesetet sem jelentettek a COVID19INDIA – egy hivatalos forrásokból adatokat gyűjtő oldal – adatai szerint – írja a CNN.
Igaz Indiában még mindig érvényben vannak a távolságtartási korlátozások, és a kormány a túlterhelt kórházakat is igyekszik segíteni, de a gazdaság ismét működik, lehet belföldön utazni, és az emberek nagyjából visszatérhettek a megszokott életvitelükhöz.
Elérte volna India a nyájimmunitást? A CNN összeállítása szerint ez a javulás nem valószínű, hogy az átoltottságnak köszönhető, miután ugyan van oltási programja az országnak, melynek keretében a kitűzött cél, hogy augusztusra 300 millió embert oltsanak be, de ebben lemaradásban vannak a gazdagabb nemzetekhez képest.
Szakértők azt sejtik, hogy a látványos javulásban vélhetően olyan tényezők játszhatnak szerepet, mint a fiatalabb lakosság vagy az, hogy a városi régiókban javuló tendenciát mutathat az immunitás.
Az esetszámok drasztikus visszaesése mögött az egyik lehetséges tényező tehát az lehet, hogy emelkedik az emberek szervezetében az antitestek száma, miután sokan megfertőződtek, így védetté váltak
– mondta a CNN szerint Shahid Jameel az Ashoka Egyetem Trivedi biotudományok iskolájának virológus-igazgatója.
Az esetszámok bezuhanásában közre játszhat, hogy India népessége relatíve fiatal, miután a fiataloknál enyhébb tünetekkel zajlik a betegség és alacsonyabb a mortalitás is.
Nem beszélve arról, hogy az enyhe esetek nagy részét tesztekkel sem szűrték ki, így a hivatalos statisztikákban sem jelenik meg.
Ez pedig gyakorlatilag azt sejteti, amit már régóta tudtak, de mégis durva így kutatási anyagban hivatalosan is papírra vetve:
Hogy a koronavírus a fejlett és elöregedett társadalmú országok “betegsége”.
Hiszen ott magasabb az átlagéletkor, de sokkal több a krónikus beteg és az idős ember, emiatt sokkal nehezebb lesz elviekben is elérni a nyájimmunitást.