Világszenzáció: Csernobili mutáns farkasokban van a rák ellenszere? Tudósok döbbenetes bejelentést tettek
Megvan a rettegett betegség végső ellenszere, méghozzá Csernobilnak köszönhetően?
Úgy látszik, hogy a Csernobilban élő vándor szürke farkasok kollektívái olyan genetikai mutációkat alakítottak ki, amelyek növelik a rák túlélési esélyét
– számol be az IFL Science.
Azóta, hogy az 1986-os nukleáris katasztrófa után kiürítették a területet, a farkasok száma jelentősen megnőtt a zárt zónában, ahol a populáció mérete hétszerese a környező ukrán területekénél.
A természetes élőhelyükön kívül élő állatokat, köztük az evakuáció során hátra hagyott házi kedvencek leszármazottait is, évek óta figyelemmel kísérik a tudósok.
A sugárzásnak való kitettség miatt azonban mostanra a farkasok immunrendszere olyan tulajdonságokat fejlesztett ki, amelyek hasonlítanak a sugárkezelésen átesett rákos betegekéhez
– állítja Cara Love, a Princeton Egyetem evolúcióbiológusa, aki évtizedek óta tanulmányozza a farkasokat.
Love kutatásai szerint a csernobili farkasok ellenállóak a megnövekedett rákkockázat ellenére is, annak ellenére, hogy hosszú időn keresztül voltak kitéve a nukleáris sugárzásnak.
A tudósok 2014-ben vérmintákat vettek a csernobili elzárt zónából szürke farkasoktól, hogy megértsék, hogyan reagálnak a nukleáris sugárzásra.
A kutatócsoport speciális GPS nyakörveket használt az állatok mozgásának követésére és a sugárzás expozíció mérésére.
Az eredmények szerint a farkasok a biztonságos határérték több mint hatszorosának vannak kitéve.
Love azonosította a farkasok genomjának specifikus régióit, amelyek ellenállónak bizonyulnak a rákkal szemben.
A kutatás sok tudós érdeklődését felkeltette, és Elaine Ostrander genetikus szerint ez az ismeret új lehetőségeket nyújthat a rákos megbetegedések megelőzésében és az űrhajósok sugárzás elleni védelmében.
A tanulmány hosszú távú célja, hogy olyan változásokat találjon a DNS-ben, amelyek segíthették az egyes populációk túlélését
– mondta Love.