20 év lemaradásban vagyunk a koronavírussal szemben: aggasztó dolgokat mondott a magyar virológus
Az átlagembernek elege van, hozzáállását az befolyásolja, amit maga körül lát, de hiába tűnik úgy, hogy minden rendben, attól még pandémia van – hangsúlyozta Kemenesi Gábor, a Pécsi Tudományegyetem adjunktusa a 24.hu interjújában.
Ahogyan az egész világon, úgy Magyarországon sem állt le a vírus terjedése, sőt.
Egyszerűen csak lassult, némiképpen az időjárás miatt, némiképpen pedig azért, mert megfelelő óvintézkedéseket hoztak az egyes országok, köztük hazánk is.
Azonban a vírus nem csak tanul, de továbbra is rengeteg rejtély van a működése körül.
Fél évbe telt az, hogy megértsük és rájöjjünk arra, hogy nem is a tüdőt, hanem az emberi vérsejteket “fertőzi” és teszi tönkre.
Eközben több tucat új törzse jött létre különféle mutációk révén, melyek közül a halálosabbik tombol Európában és az amerikai földrészen.
20 év lemaradásban vagyunk a vírussal szemben.
Ennyi aktív kutatási évre lenne szükség ugyanis a szakma szerint arra, hogy pontosan fel tudják térképezni és teljes mértékben kiismerjék a koronavírust.
Az interjúban kitért arra is, hogy már most látszik, hogy tízszer annyi Covid-19 beteg szorul kórházi ellátásra, mint influenzás egy súlyos influenza-járvány idején, és a veszélyeztetett csoportokat összehasonlítva is jóval magasabb most a halálozás.
Ahogyan korábban az InfoRádióban is elmondta, továbbra is fontos a távolságtartás, a gyakori kézmosás, és az észszerű keretek közötti maszkviselés.
Úgy fogalmazott:
“Durván hangzik, de ha az ember nem lát elég hullát, tényleg azt hiszi, elmúlt a veszély.”
Szerinte jönni fog az őszre várt második hullám, mert egyrészt belföldön is újra fellángolhat a vírus terjedése, ha óvatlanok az emberek, másrészt külföldről is újra behozhatják, ráadásul az összes ismert koronavírus mutat szezonalitást.
Úgy fogalmazott, benne van a pakliban, hogy a hűvösebb időjárás egyéb okokból is kedvez a vírus terjedésének, mint ahogy immunrendszerünk sincs csúcsformában, ha lecsökken a hőmérséklet.
Van sok mutációja, de olyat nem ismerünk, ami a vírus fertőzőképességét növelné, vagy a betegség lefolyását súlyosbítaná – tette hozzá Kemenesi Gábor.
Ugyanakkor a legnagyobb félelme mindenkinek az, hogy egyszer valahogyan az influenza vírussal mutálódik, és a terjedése sokkal gyorsabb lesz, még a vakcina kifejlesztése előtt.
Ez katasztrofális hatással járna, ugyanis nagyságrendekkel több fertőzött és jóval több halott is lenne.