Új módszerrel akadhatunk az idegenek nyomára – ez áttörést hozhat a a kutatásban
A tudósok állítása szerint ezzel a módszerrel akár éveken belül megkaphatjuk a választ arra, hogy egyedül vagyunk-e a kozmoszban, és megtörténhet az első kapcsolatfelvétel.
Mérföldkő előtt a földönkívüli élet kutatása.
A Cornell Egyetem szakértői különböző típusú csillagokat és exobolygókat vizsgáltak, majd olyan gyakorlati modellt dolgoztak ki, melynek segítségével következtetni lehet a távoli bolygók éghajlatára
– számol be a Phys.org.
Jack Madden, a csapat tagja szerint azt mérték fel, hogy a különböző felszínek miként befolyásolhatják azon exobolygók klímáját, melyek csillaguk lakható zónájában keringenek.
A lakható zóna azt a régiót jelöli egy csillag körül, melyben fennmaradhat a folyékony víz, ami mai tudásunk alapján az élet alapfeltétele.
„A bolygók felszínéről visszaverődő fény nemcsak a teljes éghajlatukban játszik fontos szerepet, hanem a Föld-szerű bolygók érzékelhető spektrumában is”
– mondta a kutató.
Madden és kollégája Lisa Kaltenegger az égitestek színére (azaz a róluk visszaverődő fényre) vonatkozó adatokat kombinálták a gazdacsillagukból érkező fényre vonatkozó információkkal, hogy felmérhessék az adott objektum éghajlatát.
Kaltenegger szerint a csillag színképe, az exobolygó felszíne és az égitestet körbevevő felhők mind jelentősen hatnak a klímára.
Egy jórészt fekete bazaltból felépülő égitest például rengeteg hőt nyel el, a felszíni homok és a felhők viszont lehűthetik a bolygót.
A szakértők bíznak benne, hogy a jövő műszerei képesek lesznek elvégezni azokat a méréseket, melyek révén pontosabban fel lehet térképezni az exobolygók általános éghajlatát.
A kutatók úgy gondolják, hogy az efféle vizsgálatok azért is fontosak, mert a potenciális idegen élet kereséséhez is hozzájárulhatnak.