Tényleg bepenészedhet a tüdő a rendszeres maszkviseléstől?
Egy érdekes és ijesztő elmélet kezdett el terjedni, utána jártunk, hogy orvosi szempontból mi a teljes igazság mögötte…
Újra és újra felmerült az utóbbi hónapokban a kínzó kérdés: mennyire károsak a maszkok…?
Mármint úgy hosszútávon hordva…
A COVID-19 hazai megjelenése, azaz a tavasz óta az orrot és szájat egyszerre eltakaró arcmaszk a mindennapjaink része, sőt egyik legalapvetőbb kelléke.
A félelem sajnos nem teljesen alaptalan, de a kérdés ennél jóval bonyolultabb, mint ahogyan látni fogjátok.
Ugyanis nem önmagában a maszkviselés “betegíthet meg”, még csak nem is a hosszú távú viselés, hanem a helytelen viselés és a maszkok karbantartásának hiánya.
Az utóbbi hónapokban ugyanis többször lehetett hallani arról, hogy a hónapokon át viselt, valójában csak egyszeri használatra szánt maszkok bepenészednek, és a gombát több esetben a tüdőből is kimutatták.
Ez pedig sajnos nem alaptalan:
Az egyszerű, általában valamilyen textilből készült eszköz eközben koszolódik, baktériumokkal szennyeződik, esetleg penész is megjelenhet rajta.
Dr. Hidvégi Edit tüdőgyógyász szerint egészséges embernél nem valószínű a veszély, hogy a tüdő “bepenészedne”, és komoly gondot okozhatna.
Egyes gombák megjelenése vagy túlszaporodása okozhat akár komoly egészségügyi problémát is, ezeket nevezhetjük kórokozó gombáknak.
Amikor pedig maszkot húzunk, annak belsejében párás meleg, sok mikroszkopikus gombának optimális mikrokörnyezet alakul ki.
Ha pedig sokáig nem is szárad ki, nem szellőzik – mert tegyük fel két használat között nejlonzacskóba kötjük és zsebre vágjuk –, hosszú idő múlva, elméletben elkezdhet „penészedni”.
Rögvest adódik a kérdés, ki az, aki dohos, „büdös” maszkot húz az arca elé? Tegyük fel, hogy mégis akad ilyen ember. Ebben az esetben
megvan a lehetősége, hogy valakinek a tüdejébe valamilyen penészgomba »költözik«, ám ez csak súlyos immunkárosodott személynél fordulhat elő
– mondja a 24.hu-nak Hidvégi Edit.
Hangsúlyozza ugyanakkor:
Normális immunrendszerrel rendelkező embernél nagyon-nagyon kicsi az esélye, tehát a maszkról tüdőbe került kórokozó gombáról szóló történeteket túlzásként kell értékelnünk.
Ezért nagyon fontos, hogy az ember mossa, vagy cserélje a maszkokat.
Annál is inkább, mert az elkövetkező hosszú időkben még biztosan az életünk részét fogják képezni.