Letarolhatja az emberiséget a NiV vírus: az új világjárvány 1 milliárd embert is megölhet
Vakcina nincs, a lappangási idő 45 nap, a halálozási arány 40–75 százalék. Egyelőre nincs sok haláleset, de a WHO szerint egy “időzített bomba”…
A Nipah-vírus (NiV), melyet gyümölcsevő denevérek terjesztenek.
Természetes élőhelyeik már csak nyomokban léteznek, így leginkább thaiföldi piacok gyümölcsfáin lógnak, nagy mennyiségű ürülékük pedig mindent szennyez – és vírust terjeszt.
Vakcina nincs, a lappangási idő 45 nap, a halálozási arány 40–75 százalék.
Egyelőre nincs sok haláleset, de ez is egy időzített bomba, a WHO szerint top tízes
– emlékeztetett a hálózatkutató ökológus, Jordán Ferenc.
Ma tudni lehet erről a ívurasról és a WHO top tízes, potenciálisan veszélyes, világjárványt okozni képes kórokozókat tartalmazó listáján is rajta van.
Vagyis a tudósok valóban figyelemmel követik, mint lehetséges “következő világjárványt”.
Az Egészségügyi Világszervezet szerint nincs védőoltás a Nipah vírus ellen. A megtett védőintézkedések részben csillapítják a lázat, de nem akadályozhatják meg a halálos végzetet.
A fertőzés tünetei közé tartozhat:
A láz, a fejfájás , a torokfájás és az izomfájdalom, más szóval a betegség az influenzához hasonlít.
A következő fázisban megjelennek a következő tünetek: a szédülés , a fáradtság, és a tudatállapot-változások.
A betegség először Malajzia Nipah térségében ütötte fel a fejét, és arról a térségről kapta a nevét, és korábban már az si felmerült a betegség eredetével kapcsolatban, hogy egy biológiai fegyver lehet, ám ezt elvetették, mert egyelőre nem áll rendelkezésre rá bizonyíték.
A legtöbb fertőzést Szingapúrban, Malajziában, Indiában és Bangladesben regisztráltak, azóta tudni lehet, hogy túlnyomó többségben a gyümölcsevő denevérek terjesztik a Nipah-vírust.
Vagyis megvan a köztes gazda…
Innen pedig már csak egy lépés, hogy “átugorjon” az emberre tömegével, hiszen egyedi esetekről ma már több tucatról, több százról tudnak.