CímlapsztorikÉrdekes világ

Rövidebb ideig véd, sokaknál nem indul be az antitest-termelés friss adatok szerint

“A [Sinopharm-vakcina] a hivatalos adatok szerint négyből három embernek adott védettséget.

Ez azt jelenti, hogy a kezdetben beoltottak negyede nem védett.

Hirdetés

Az oltás utáni immunitás pedig rövidebb ideig tart, hat hónap után a számítások szerint elmúlik.

Ezek egyéni különbségek, egyeseknél valamivel kevesebb, mint hat hónap után csökken, másoknál pedig akár egy évig is eltart” – mondta a járványügyi szakember az N1 helyi hírportál szerint.

Zoran Radovanović epidemiológus arról beszélt, hogy az oltás utáni immunitás időtartamának vizsgálata még folyamatban van Szerbiában, de szerinte az adatok alapján már most egyértelmű, hogy a kínai vakcina a leggyengébb.

Az országban egyébként az AstraZeneca, a Pfizer és a Szputnyik készítményeit használták.

További problémának nevezte, hogy a kínai vakcinák védőhatása gyengébb az időseknél, kijelentve, hogy ez elvileg minden vakcinánál így van, de ennél sokkal nagyobb arányban a többi oltóanyaghoz képest.

Állítása szerint fiatal és középkorú populáción is vizsgálták a hatásosságot. Többnyire 60 éves korig, volt néhány idősebb is.

“Ami a tapasztalataink alapján egyértelmű, hogy a védőhatás ebben a népességcsoportban (60 évesnél idősebbek) sokkal kisebb, és attól tartok, hogy alig tesz ki 50 százalékot”

– mondta Radovanović, aki azt is jelezte, hogy Szerbiában a legtöbb idősebb embert ezt az oltást kapta.

“Mindez azt vetíti előre, hogy a harmadik adag oltást is meg kell kapni, de akik nem reagáltak az első két adagra, kérdés, hogy reagálnak-e a harmadikra”

Hirdetés

– vélekedett az epidemiológus.

Majd hozzátette, hogy a legjobb lenne, ha azok, akik megkapták a kínai vakcinát – függetlenül attól, hogy bevált-e vagy sem – most megkapnák a Pfizer vakcináját vagy valami más megfelelőt.

Bahreinben és az Egyesült Arab Emírségekben erre már van lehetőség.

Mondd el a véleményed, kíváncsiak vagyunk rá!