A szúnyogok légi kémiai gyérítése káros az ökoszisztémára: figyelmeztet Kemenesi Gábor
Nagy a baj, súlyos hatásai vannak a kémiai szúnyogirtásnak és még csak a jéghegy csúcsát látjuk…
A légi permetezés csupán időleges megoldást nyújt és a felnőtt szúnyogok számát nem csökkenti érdemben – írta a virológus.
A csípőszúnyogok légi kémiai gyérítése nem csupán káros az ökoszisztémára, mivel a felhasznált kémiai szer minden azzal érintkező rovarra káros vagy végzetes…
De a hatékonysága is erősen megkérdőjelezhető, mert egy olyan technológiát alkalmazunk a fertőző betegségek megelőzésére, amely erre nem alkalmas
– írta Kemenesi Gábor virológus a Facebookon.
Arról pedig a mai napig még bizonyos szakmai berkekben is komoly viták vannak, hogy mennyire lehet káros akár az emberre is.
B ár az egyértelmű kapcsolat ma sem teljesen bizonyított, bizonyos mellékhatásokat elszenvedhetne az emlősök és így az ember is.
Sokan tapasztalnak fejfájást; fáradékonyságot a légi szúnyogirtást követő napokban.
Véletlen lenne?
A szakember a légi kémiai szúnyoggyérítés újbóli engedélyezését kommentálta a posztban.
Mint írta, a csípőszúnyogok betegségterjesztő képessége a felnőtt (tehát repülő) alakhoz kötődik. „Csípés közben a nőstény szúnyogok legtöbbször a nyálukkal adják át a különféle kórokozókat.
Logikus tehát, hogy a fertőzések ellen is akkor lehet hatékonyan fellépni, ha a felnőtt alakok számát alacsonyan tartjuk, nem is hagyjuk kifejlődni őket – erre való a biológiai lárvagyérítés”
– magyarázta Kemenesi Gábor.
A légi kémiai gyérítés nem csupán káros az ökoszisztémára (mivel a felhasznált kémiai szer minden azzal érintkező rovarra káros vagy végzetes), de a hatékonysága is erősen megkérdőjelezhető
– írta a posztban Kemenesi saját mérési eredmények alapján.
Ezekből szerinte az látható, hogy a légi permetezés csupán időleges megoldást nyújt és a felnőtt szúnyogok számát nem csökkenti érdemben, így a járványügyi veszélyt sem tompítja, miközben éppen erre hivatkozva engedélyezik a folyamatot.