A kormány az otthoni kamerák képeihez is hozzáférhet: jön Orwell 1984-es megfigyelőállama
Valósággá válik szinte egy pillanat alatt.. A rendőrség mostantól hozzáférhet az otthoni kamerák képeihez, és mindezt észre sem fogjuk venni.
Lehet, hogy már most is figyelnek…?
Soha többé nem lesznek titkaink a karhatalmak előtt!
30 napon belül mindenki otthoni kamerájához hozzá fognak férni
Harminc nap múlva a San Franciscói rendőrség (SFPD) minden eddiginél több térfigyelő kamera adataihaz férhet hozzá: a városban 7-4 arányban megszavazták, hogy ha a tulajdonos hozzájárul, a rendvédelmi szervek a nap 24 órájában élőben követhessék a magánterületen elhelyezett kamerák felvételeit is.
A rendőrség ettől a betörések és a droggal kapcsolatos bűncselekmények számának csökkenését várja, a civilek viszont a magánélethez való jogukat féltik.
A projekt 15 hónapon keresztül fut majd, a végére kiderül, hogy kinek lett igaza.
A rendőrség akkor férhet hozzá a kamerák felvételeihez, ha bármi, a közbiztonságot érintő esemény zajlik a környéken – vagyis valójában akkor nézhetnek bele a felvételekbe, amikor akarnak.
Akár vissza is élhetnek vele
Azonban az ellentábor szerint innentől kezdve nehéz megakadályozni a hatóságok visszaélését, elvégre gyakorlatilag minden az ő kezükben lesz.
Tömeges megfigyelőállam épül?
A hivatalos indoklás szerint a szigorúbb megfigyelés a polgárok és a helyi vállalkozások érdekeit szolgálja.
Az indok azonban annak ellenére aggasztó, hogy valóban növelheti a biztonságot.
Sokan George Orwell 1984 című művét látják az egészben kísértetiesen testet ölteni.
Ebben a disztópikus világban az embereket tömegesen figyelik meg, és ninsc magánélet, nincsenek többé titkok az állam, a megfigyelő hatalmak és hatóságok előtt.
Foundation (EFF) nevű civil szervezet attól tart, hogy a rendőrség túl nagy hatalmat kap a törvény elfogadásával.
Tömeges megfigyelés zajlik már Magyarországon is
Kevesne tudják, de idehaza is működik hasonló. És ki tudja, hogy “fű alatt” mi van már most is megengedve a hatóságoknak.
Az úgynevezett “Szitakötő Projekt” még 2020 elején indult el.
Kiépülni látszik Magyarországon is a TASZ szerint a szélesebb körű megfigyelőrendszer.
A Szitakötő-projekt lényege: 2020-ban 35 ezer köztéri kamera képeit terelték a Kormányzati Adatközpontba, ami ezzel egy központi adatbázissá vált.
Ehhez az adatbázishoz a nemzetbiztonsági szolgálatok külső ellenőrző szerv előzetes engedélye nélkül, egyszerű főigazgatói utasítással is hozzáférhetnek, és akár arcfelismerő szoftvert is alkalmazhatnak rajtuk a nemzetbiztonsági szolgálatokról szóló törvény alapján
– mondja a jogvédő szervezet, amely szerint a jogalkotónak a nyilvánosság számára átláthatóan, a civil szféra bevonásával kell megteremtenie az arcfelismerő rendszerek alkalmazásának pontos jogi kereteit.