“Isten érintése”? Az egész Tejútrendszer hullámzott egy titokzatos erő miatt
Megdöbbentő felfedezést tettek a tudósok, mely egyes merészebb teóriák szerint egészen Isten létéig is elvezethet?
Különös hullámzás söpört végig a mindenségen
Képzeljük el a Tejútrendszer 100 milliárd csillagát egy lapos, nyugodt víztócsának.
Ezután képzeljük el, hogy valaki egy 400 millió napnyi méretű követ dob bele ebbe a vízbe.
Az energia hullámról hullámra hullámzik a galaxis felszínén, a csillagokat egy kaotikus táncban lökdösve és pattogtatva, amely csak évezredek múlva csillapodik le.
A csillagászok gyanítják, hogy valami ilyesmi valóban megtörténhetett − ráadásul nemcsak egyszer, hanem többször is az elmúlt több milliárd év során.
A Monthly Notices of the Royal Astronomical Society című folyóiratban szeptember 15-én megjelent tanulmányukban a szerzők azt állítják:
Láthatjuk, hogy ezek a csillagok imbolyognak, és különböző sebességgel mozognak fel-le
− mondta a tanulmány szerzője, Paul McMillan, a svédországi Lund Egyetem csillagásza.
A kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy a hullámok valószínűleg több százmillió évvel ezelőtt keletkeztek, amikor a Sagittarius utoljára áthaladt a galaxisunkon.
A hullám keletkezésének pontos oka azonban rejtély.
Akár “Isten érintése” is lehet
Méghozzá olyannyira, hogy már most felállítottak különféle elméleteket, és vannak köztük egészen érdekesek, már-már hajmeresztőek is.
Az egyik legvalószínűbb magyarázat az, hogy a hozzánk közeli Sagittarius törpegalaxis a jelek szerint legalább két alkalommal is összeütközött a Tejútrendszerrel, ami miatt a galaxis körüli csillagok rejtélyes módon különböző sebességgel rezegtek.
Egy másik, sokkal bizarrabb felvetés nem is a tudósok, hanem a vallásosabb filozófusok és teológusok között terjedt el.
Szerintük ez lehet Isten tudományosan is kimutatható lenyomata, vagy egyfajta “érintése”, mellyel ezt a kozmikus tavat újra és újra felkavarja.
Noha ez egy meglehetősen tetszetős magyarázat lehet sokaknak, és végül is nincs teljesen kizárva, a tudósok jelentősebb része biztos benne, hogy idővel erre is lesz egyértelmű tudományos válasz.